Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଆକବର ବିରବଲ - ୩୪
ଆକବର ବିରବଲ - ୩୪
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children Classics Comedy

1 Minutes   7.3K    19


Content Ranking

ବିରବଲଙ୍କ ଘରକୁ ରାସ୍ତା

ପ୍ରତିଦିନ ନଗର ପରିଭ୍ରମଣ କରିବା ବିରବଲଙ୍କର ଏକ ଅଭ୍ୟାସ । ଏହି ନଗର ଭ୍ରମଣ ସମୟରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଭଲ ମନ୍ଦ କଥା ପଚାରି ବୁଝନ୍ତି । ଦିନେ ସକାଳେ ଆଗ୍ରା ସହରରେ ବୁଲୁଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ୍ ଜଣେ ଲୋକ ଆସି ବିରବଲଙ୍କୁ ପଚାରିଲା, “ମହାଶୟ! ଆପଣ କହିପାରିବେ କି, ବିରବଲଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବାକୁ ରାସ୍ତା କେଉଁଟା?” ଲୋକଟିର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଯାଇ ବିରବଲ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ବତାଇଦେଲେ ସତ କିନ୍ତୁ ନିଜେ ବିରବଲ ବୋଲି ପରିଚୟ ଦେଲେ ନାହିଁ । ଲୋକଟି କିଛି ସମୟ ପରେ ଯାଇ ବିରବଲଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା । ଘରର ଦରୱାନ୍ ଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବିରବଲ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ପଚାରିବାରୁ ବିରବଲ ଘରେ ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଦରୱାନ୍ ଜଣାଇଲା । ଲୋକଟି ବିରବଲଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରେ ଅପେକ୍ଷା କଲା ।

କିଛି ସମୟ ପରେ ବିରବଲଙ୍କ ଚାକର ଆସି ଲୋକଟିକୁ ବିରବଲ ଆସିଲେଣି ବୋଲି ଜଣାଇଲା । ଲୋକଟି ଯେତେବେଳେ ବିରବଲଙ୍କୁ ସାମ୍ନାରେ ଦେଖିଲା ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲା ନାହିଁ । ମନେ ମନେ ଚିନ୍ତା କଲା, ଏଇ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତ’ ସେ ରାସ୍ତାରେ ବିରବଲଙ୍କ ଘରକୁ ରାସ୍ତା କଥା ପଚାରିଥିଲା । ସେ ସଂଗେ ସଂଗେ ବିରବଲଙ୍କୁ ପଚାରିଲା, “ମହାଶୟ! ଆପଣ ରାସ୍ତାରେ ଆପଣଙ୍କର ପରିଚୟ ଦେଲେ ନାହିଁ କାହିଁକି? ବିରବଲ ସଂଗେ ସଂଗେ କହିଲେ, “ତୁମେ ବିରବଲଙ୍କ ଘରକୁ ରାସ୍ତା ପଚାରୁଥିଲ । ତେଣୁ ମୁଁ ତୁମକୁ ରାସ୍ତା ବତାଇ ଦେଲି । ତୁମେ କ’ଣ ବିରବଲଙ୍କ ସଂପର୍କରେ କିଛି ପଚାରିଛ କି, ମୁଁ ତୁମକୁ ମୋର ପରିଚୟ ଦେଇଥାଆନ୍ତି ।” ଲୋକଟି ବିରବଲଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ହସି ଉଠିଲା ।

ନଗର ବିରବଲ ଅଭ୍ୟାସ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..