Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଆକବର ବିରବଲ - ୭୦
ଆକବର ବିରବଲ - ୭୦
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children

3 Minutes   7.6K    19


Content Ranking

ସଂନ୍ଧ୍ୟା ହେବାରୁ ନଟ ବାହାରୁ ଫେରି ଆସି ଘରେ ପହଁଚିବାରୁ ନଟର ସ୍ତ୍ରୀ ଚୌକିଦାର କହିଯାଇଥିବା ସମ୍ବାଦଟିକୁ କହି ଦେବାରୁ ନଟ କହିଲା – ଆସନ୍ତୁ ଚୋର, ସେଠାକୁ ଅନ୍ଧାରରେ କିଏ ଯାଉଛି? ସେଠାକୁ ଗଲେ ତ ନିଜ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଅଛି । ସତରେ କ’ଣ ଆମ୍ବବୃକ୍ଷ ଆମର । ଅନ୍ଧାରରେ ବାଡି ବୁଲାଉଛି । ଯଦି ଭାଗ୍ୟବଳରୁ ଗଛଟା ଆମର ହୋଇଯିବ ତାହା ହେଲେ ଆମେ ମାଗଣାରେ ମାଗଣାରେ ଗଛଟିଏ ପାଇଗଲେ ବୋଲି ଜାଣିବା । ଦେଖ ଯଦି ଚୋରମାନେ ଆସିବେ ସେ ସିନା ଆମ୍ବଗୁଡିକ ନେଇଯିବେହେଲେ ଗଛଟା ତ ଆମର ହୋଇ ରହିଯିବ । ନଟ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଯେତେବେଳେ ଏପରି ଆଲୋଚନା କଲେ ସେତେବେଳେ ଗୋପନରେ ଥାଇ ଦୂତ ସବୁକଥା ଶୁଣୁଥିଲା । ସବୁ କଥା ଶୁଣି ସାରିବା ପରେ ସେ ବିରବଲଙ୍କ ଘରକୁ ପଳାଇ ଆସିଲା ।

ଯେମିତି ସେଦିନ ସଂନ୍ଧ୍ୟା ହେଲା ହଟ ମଧ୍ୟ କୁଆଡେ ଯାଇଥିଲା ସିଆଡୁ ଫେରି ଆସି ଗୃହରେ ପହଁଚିବାରୁ ହଟର ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ହଟକୁ ଚୌକିଦାର ଯାହା ଯାହା ସବୁ କହିଥିଲା ସେ କଥା ସମସ୍ତ କହିବାରୁ ହଟ ଖୁବ୍ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡି ସଂଗେ ସଂଗେ ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷ ନିକଟକୁ ଯିବା ଲାଗି ସଜ ହୋଇଗଲା । ଏହା ଦେଖି ହଟର ସ୍ତ୍ରୀ କହିଲା – ତୁମେ କିଛି ଖାଇକରି ଯାଅ । ହଟ କହିଲା – ଆଉ ଖାଇବି କ’ଣ ଚୋର କ’ଣ ମୋତେ ଅପେକ୍ଷା କରି ଚୋରି କରିବ । ମୋତେ ଆଉ ଖାଇବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ । ୟେ ମୋର ସାତବର୍ଷର ରକ୍ତବୁହା ପରିଶ୍ରମ ପରା । ସବୁଶ୍ରମ ମୋର ବ୍ୟର୍ଥ ହୋଇଯିବ । ତମେ ତ ଜାଣିଛ ସେହି ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷକୁ ପରା ନିଜର ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ପରି ସ୍ନେହ କରୁଥିଲି । କେତେ ସ୍ନେହ କରି ବଢାଇଥିଲି, ଏଭଳି ସମୟରେ ମୁଁ ପୁଣି ଘରେ ଚୋରଙ୍କୁ ଭୟ କରି ଲୁଚି ବସିବି । ଏହା କହି ହଟ ବାଡିଖଣ୍ଡିକ ଧରି ଘରୁ ବାହାରି ଚାଲିଗଲା ।

ବାହାରେ ବିରବଲଙ୍କର ଦୂତ ଲୁଚି ବସି ହଟଙ୍କ ଗୃହରେ ଯାହା ଯାହା ଆଲୋଚନା ହେଲା ତାହା ସେ ଆସି ବିରବଲଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ କଲା ।

ତା’ପରଦିନ ଦରବାରରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ବିଚାର ଚୁଡାନ୍ତ ହେବା କଥା ବିରବଲ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେଥିପାଇଁ ନଟ ଓ ହଟ ଦୁହେଁ ସମାନ ସମୟରେ ଆସି ଦରବାରରେ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ ବାଦ୍ଶାହାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମରେ ଓ ବିରବଲଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତେ ବିରବଲ କହିଲେ – ନଟ ଓ ହଟ ତୁମମାନଙ୍କର ବିଚାରର ଫଳ ଏବେ ମୁଁ ଦରବାରରେ ଘୋଷଣା କରିବି । ତାହାକୁ ତୁମ୍ଭେ ଦୁହେଁ ମନ ଦେଇ ଶ୍ରବଣ କର । ତା’ପରେ ବିରବଲ କହିଲେ – ତୁମ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ସେହି ଆମ୍ବବୃକ୍ଷ ଉପରେ ସମାନ ଅଧିକାର ଅଛି । ତେଣୁ ତୁମ ଦୁଇଜଣଙ୍କର ସେହି ଗଛ ପ୍ରାପ୍ୟ ହେବା କଥା, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେହି ବୃକ୍ଷ ଯେବେ ରହେ ତାହା ହେଲେ ତୁମ୍ଭ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଦା ସର୍ବଦା ଏହିପରି କଳହ ଲାଗି ରହିବ । ତେଣୁ ଆମ୍ଭ ବିଚାରରେ ଆମ୍ବ ବୃକ୍ଷଟିକୁ ମୂଳରୁ ହାଣି ଦିଆଯାଉ । ହାଣିବା ପରେ ଗଛର ଡାଳ ପତ୍ରକୁ ଦୁ ହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ଭାବରେ ବାଂଟି ଦିଆଯାଉ । ଏହା ଉପରେ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କର ଆଉ କିଛି ଅଭିଯୋଗ ଅଛି କି?

ବିରବଲଙ୍କ ମୁଖରୁ ଏକଥା ଶୁଣି ନଟ ହସ୍ତ ଯୋଡି କହିଲା – ଆପଣ ଧର୍ମ ଅବତାର । ଆପଣଙ୍କର ନ୍ୟାୟ ଉଚିତ୍ ଅଟେ । ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ନ୍ୟାୟକୁ ମୁଁ ମାନି ନେଉଅଛି ।

ଏହାପରେ ହଟ ନିଜର ମତବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଲା, ହଜୁର୍! ଆପଣ ତ ଧର୍ମ ଅବତାର । ମୁଁ କିନ୍ତୁ ସେହି ବୃକ୍ଷଟିର ହାଣିବାର ସପକ୍ଷରେ ନୁହେଁ । ଫଳନ୍ତି ବୃକ୍ଷଟିକୁ କାଟି ଦେଲେ ନିଶ୍ଚୟ ପାପ ହେବ । ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଆଜିଠାରୁ ସେହି ବୃକ୍ଷଟି ମୋର ବୋଲି ଦାବି କରିବି ନାହିଁ । ବରଂ ନଟ ବୃକ୍ଷଟିର ମାଲିକ ହେଉ ।

ବିରବଲ ହଟର କଥା ଶୁଣି ଖୁବ୍ ଖୁସି ହୋଇଯାଇ କହିଲେ, ମୁଁ କେବଳ ନଟକୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିଲି । ଏଥର ବିଚାର ଶେଷ ହେଲା । ଏହି ବିଚାରରେ ନଟକୁ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ କଟାଇବାକୁ ଆଦେଶ କରାଗଲା ।

ବିରବଲଙ୍କ ବିଚାରରେ ଉଚିତ୍ ନ୍ୟାୟ ଦେଖି ହଟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇ କାନ୍ଦି ପକାଇ ବିରବଲଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦରେ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା ।

ଚୌକିଦାର ଗଛ ବିରବଲ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..