Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଖୋଳିଥିବା ଗର୍ତ୍ତରେ ନିଜେ - ୨
ଖୋଳିଥିବା ଗର୍ତ୍ତରେ ନିଜେ - ୨
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children

2 Minutes   6.9K    8


Content Ranking

ଏହାଶୁଣି ସାପ ମଧ୍ୟ କହିଲା – ଏତ ଠିକ କଥା । ମୋ ମିତ୍ରଙ୍କର ଯେଉଁମାନେ ଶତ୍ରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରିବା ତ ମୋର କାମ, ତେଣୁ ତୁମଠାରୁ ନ ବୁଝି ତାହା ବା ମୁଁ କିପରି କରନ୍ତି ଯେ ।

ଏହାପରେ ବେଙ୍ଗ ରାଜା ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ମିତ୍ର ସାପଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପାଣି କଢ଼ା ଯନ୍ତ୍ରର ରଜ୍ଜୁ ସାହାଯ୍ୟରେ କୂପ ମଧ୍ୟକୁ ନେଇଗଲା ଓ କୂପ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଖୋଲ ମଧ୍ୟରେ ରହିବାର ସୁବିଧା କରାଇ ଦେବାରୁ ସାପ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି କୂପ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଗଙ୍ଗଦତ୍ତର ସମସ୍ତ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ଖାଇଦେଲା ।

ସାପ ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ମିତ୍ର ଗଙ୍ଗଦତ୍ତଙ୍କର ସମସ୍ତ ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ନିପାତ କରିଦେଇ ସାରି କହିଲା – ହେ ମିତ୍ର ମୁଁ ଯେ ତୁମର ସମସ୍ତ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ନିପାତ କରି ସାରିଲି ଏବେ ତ ମୋତେ ବହୁତ କ୍ଷୁଧା ହେଲାଣି । ଏହାପରେ ଭୋଜନ ନିମନ୍ତେ କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା କର । ଆହାର ବିନା ମୁଁ ମରିଯିବି ଯେ ।

ସାପର କଥା ଶୁଣି ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ କହିଲା – ହେ ମିତ୍ର ନାଗ ଦେବତା! ଯାହାହେଉ ଆପଣ ମୋର ବହୁତ ଉପକାର କରିଛନ୍ତି ସେଥିଲାଗି ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ଚିର ଋଣି । ଏବେ ଆପଣ ନିଜ ପୁରକୁ ଫେରିଯିବାରେ ମୋର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏଥର ମିତ୍ର ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ସାପ ଉପରେ ରାଗିଯାଇ କହିଲା – ତୁମେ ତ ମୋର ଭଲ ମିତ୍ର ଦେଖୁଛି । ବିପଦ ସମୟରେ ମୋତେ ବହୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କଥା କହି ଏଠାକୁ ଡାକି ଆଣିଲ । ତୁମ୍ଭର ଶତ୍ରୁ ଏତେଗୁଡ଼ାଏ ବେଙ୍ଗକୁ ମୋ ଦ୍ୱାରା ନିପାତ କରି ମୋତେ ହତ୍ୟାକାରୀ ଅପରାଧୀ କରାଇଲ । ପୁଣି କାମ ସରିଯିବାରୁ କହୁଛ ଏଥର ନିଜପୁରକୁ ଫେରିଯାଅ? ଏହା କେଉଁ ନ୍ୟାୟ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କଥା? ଆଗ ତୁମେ ମୋର ଭୋକିଲା ଉଦରକୁ ଶାନ୍ତ କରାଅ । ତାହାଯଦି ନ କରି ପାରିବ ତାହାହେଲେ ମୁଁ ତୁମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭୋଜନ କରି ମୋର ଉଦରକୁ ଶାନ୍ତ କରିବି ।

ଏତେବେଳକୁ ସାପକୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ଦେବା ନିମନ୍ତେ ବେଙ୍ଗ ରାଜା ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ପାଖରେ କିଛି ଉପାୟ ନଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ନିଜର ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ଜଣ ଜଣ କରି ସାପର ଆହାର ନିମନ୍ତେ ପଠାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲା ।

ସାପ ମଧ୍ୟ ଉଦର କଷ୍ଟର ନିବାରଣ ନିମନ୍ତେ ଏଠାରେ ପାପ ପୂଣ୍ୟ ମିତ୍ର ଶତ୍ରୁ ବୋଲି କିଛିବି ଚିନ୍ତା ନକରି ଗଙ୍ଗଦତ୍ତର ପରିବାରଙ୍କୁ ଖାଉ ଖାଉ ଶେଷ କରିଦେଲା । ଏହା ଦେଖନ୍ତେ ବିଚରା ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ଖୁବ୍ ଚାଲାଖିପଣରେ ସେ କୂପ ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିଲା କିନ୍ତୁ ସାପ ସେହିପରି ସେହି କୂପ ମଧ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ଫେରିବା ପଥକୁ ଚାହିଁ ବସିଲା ।

ଏହାପରେ ଦିନ ଦିନ ମାସ ମାସ ବିତିଗଲା । କୂପ ମଧ୍ୟକୁ ଆଉ ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ଫେରିଲା ନାହିଁ । ସାପ ଭୋକ ଉପାସରେ ଆଉଟ ପାଉଟ ହେଉଥିବା ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଖୋଲରେ ଥିବା ଗୋଧିକୁ ଦେଖି ସାପ ତାହାକୁ ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ପାଖକୁ କିଛି ସୁଖ ଖବର ଦେଇ ପଠାଇଲା ।

ଗୋଧିଟି ଗଙ୍ଗଦତ୍ତଙ୍କର ମିତ୍ର ସାପ କଥାରେ କୂପ ମଧ୍ୟରୁ ବାହାରକୁ ଆସି ସମସ୍ତ ସମ୍ବାଦ ଗଙ୍ଗଦତ୍ତକୁ ଦିଅନ୍ତେ ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ ତାଙ୍କୁ ବୁଝାଇ କହିଲା – ହେ ଗୋଧି ନନା! ତୁମେ ଯାଇ ସାପକୁ କହିଦେବ ଯେ ମୁଁ ଆଉ ସେହି କୂପକୁ ଯିବି ନାହିଁ । ନିଜ ଦ୍ୱାରା ଖୋଳିଥିବା ଗର୍ତ୍ତରେ ମୋତେ ଶେଷର ପଡ଼ିବାକୁ ହେଲା । ମୋ ଦ୍ୱାରା ଏପରି ଭୁଲ ଆଉ କେବେ ହେବ ନାହିଁ ।

ମିତ୍ର ଶତ୍ରୁ ଗଙ୍ଗଦତ୍ତ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..