Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଅପରାଧ କାହାର
ଅପରାଧ କାହାର
★★★★★

© ଓଡ଼ିଆ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତା - ୩

Children

2 Minutes   7.3K    10


Content Ranking

ଡକ୍ଟର ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଖୁଣ୍ଟିଆ

ମଳୟ ଦେଶର ରାଜା ସମରଜିତ୍ l ବଡ଼ ବୀର ଓ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲେ l ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ବୋଲି ଗୋଟିଏ ଧନୀ ଲୋକ ରହୁଥିଲେ l ତାର ମଣିମାଳା ନାମରେ ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦରୀ ଝିଅଟିଏ ଥିଲା l ଥରେ ଜଣେ ରାଜକର୍ମଚାରୀ ଆଶିକହିଲା – ‘ ହଜୁର ! ଚନ୍ଦ୍ରମଣିର ଝିଅ ଆପଣଙ୍କ ରାଣୀ ହବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ l ତେଣୁ ଶୀଘ୍ର ତାକୁ ଏ ରାଜପୁର ନେଇ ଆସନ୍ତୁ l ‘’

ରାଜା ନିଜର ଜଣେ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ସେବିକା ଦେବକୀକୁ ଡକାଇ କହିଲେ , ‘’ ତୁମେ ମଣିମାଳାକୁ ଦେଖି ଆସ l ସେ ଆମ ଅନ୍ତଃପୁରକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବ କି ନା, ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିକରି ସୂଚନା ଦେବ l ‘’

ରାଜାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ଦେବକୀ ମଣିମାଳାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ l ମଣିମାଳାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖି ଦେବକୀ ଖୁବ୍ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲା l ଆଉ ମନେ ମନେ ଭବିଲା-ଯଦି ଏ ଝିଅ ରାଣୀ ହେବ , ତେବେ ରାଜା ଭୋଗ ବିଳାସରେ ବୁଡ଼ି ରହିବେ l ରାଜକାର୍ଯ୍ୟରେ ମନ ଦେବେ ନାହିଁ l ବରଂ ଏପରି କହିବି ଯେ ରାଜା ତାକୁ ବିଭାହେବାକୁ ମନ କରିବେ ନାହିଁ l ତେଣୁ ସେ ରାଜାଙ୍କ ପାଖକୁ ଫେରି ଯାଇ କହିଲା – ‘ ହଜୁର ! ସେ ଝିଅଠାରୁ ଆମରାଣୀମାନେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର l ‘’ ସେ କଥା ଶୁଣି ରାଜା ଆଉ ସେଥିପ୍ରତି ମନ ବଳାଇଲେ ନାହିଁ l ସେ ଅନ୍ୟକାମରେ ମନ ଦେଲେ l

ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ଏକଥା ଜାଣିଲା ପରେ ନିଜେ ରାଜାଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜ ଝିଅକୁ ବିବାହ ଦେବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲା l ହେଲେ ରାଜା ତାଙ୍କର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ସହିତ ମଣିମାଳାର ବିଭାଘର କରିଦେଲା l ମଣିମାଳା ପରି ସୁନ୍ଦରୀ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପାଇ କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ ବେଶ୍ ଆନନ୍ଦରେ କାଳ କଟାଇବାରେ ଲାଗିଲା l

ଦିନେ କୌଣସି କାମରେ ରାଜା ଗଲାବେଳେ ତାଙ୍କର ମଣିମାଳା ସହିତ ଭେଟ ହୋଇଗଲା ରାଜା ଯେତେବେଳେ ଦେଖିଲେ ମଣିମାଳା ଖୁବ୍ ସୁନ୍ଦରୀ l ଦେବକୀ ତାଙ୍କୁ ମିଛ କହି ଠକିଥିବାର ଜାଣି ସେ ଦେବକୀକୁ ଫାଶୀ ଦେବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ l ସେ କଥା ଶୁଣି କୃଷ୍ଣାନନ୍ଦ କହିଲା –‘’ ହଜୁର ! ମୁଁ ମଣିମାଳାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ମାତ୍ର ଦେବକୀକୁ ଏପରି କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ l

ରାଜା କହିଲେ – ‘’ ପରସ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରି ମୁଁ ପାପ କରିବି ନାହିଁ l ‘’ ତେଣୁ ସେ ଦେବକୀକୁ ନିଜ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ l

ଏବେ କୁହ ରାଜା ! ‘’ ଦେବକୀର ଦୋଷ ରହିଲା କେଉଁଠି ? ‘’ ରାଜା ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କର ପାପ ହେଲା ନାହିଁ କି ?

ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟ କହିଲେ- ପ୍ରଭୁଭକ୍ତି ଠାରୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବଡ଼ l ଦେବକୀ ପ୍ରଭୁଭକ୍ତିର ପରିଚୟ ଦେଇ ଅପରାଧ ତ ନିଶ୍ଚୟ କଲା l ଏଥିପାଇଁ ରାଜା ସମରଜିତ୍ ଦେବକୀକୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିଦେଇ ଅପରାଧ କଲେ l

ବିକ୍ରମାଦିତ୍ୟଙ୍କର କଥା ଶୁଣି ବେତାଳ ଅଟ୍ଟହାସ୍ୟ ସହ ସିଧା ଯାଇ ସେହି ଗଛରେ ପୂର୍ବପରି ଓହଳି ରହିଲା l

ମଳୟ ରାଜା ଚନ୍ଦ୍ରମଣି

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..