Exclusive FREE session on RIG VEDA for you, Register now!
Exclusive FREE session on RIG VEDA for you, Register now!

Bidyut lata Mishra

Tragedy


2.1  

Bidyut lata Mishra

Tragedy


ଝିଅଟିଏ

ଝିଅଟିଏ

6 mins 271 6 mins 271


   ଓଡ଼ିଶାର ନାମୀ ନିଉଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲର ଚିଫ୍ ଏଡିଟର ଶ୍ରୀମା । ଆଉ ଏଇମିତି ଢେରରାତି ଯାଏଁ କାମ କରିବା ତାର ଦେହସୁହା ହୋଇଗଲାଣି । ଆଜି କିନ୍ତୁ କାମରେ ମନ ଲାଗୁନଥିଲା । ଆଜି ଯେ ତା ଗେଲ୍ହା ସାନ ଭାଇଟିର ଜନ୍ମଦିନ । ଏଡିକି ବକଟେ ହୋଇଥିଲା ଆଜି ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ । ଦିନ ଆସିବ ଓଡିଶାରେ ଦିନେ ନାମୀ ଡାକ୍ତର ହେବ । ଆଜି ଭାରି ଇଚ୍ଛା ଥିଲା ଟିକେ ଶିଘ୍ର ତା ହଷ୍ଟେଲ ଯିବା ପାଇଁ । ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନାକୁ ନେଇ ଵିତର୍କ ଚାଲିଥିଲା । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ନାରୀର ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ନିମନ୍ତେ ନାରୀକୁ ଦାୟୀ କରୁଥିଲେ ଆଉ କିଛି ପୁରୁଷରରୁଗ୍ଣ ମାନସିକତାକୁ । ଓଃ ସତରେ ଏମିତି ବି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସବୁ ଦୋଷ କେବଳ ନାରୀ ଉପରେ ଲଦି ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ।

-"ଆଜି ନାରୀ ଆଉ ଓଢଣା ଅନ୍ତରାଳେ ରହିବାକୁ ଚାଂହୁଁ ନାହିଁ । ତାକୁ ଲୋଡ଼ା ମୁକ୍ତ ପରିବେଶ । ଆଉ କେବଳ ଏଇଥିପାଇଁ ବଢୁଛି ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା । " 

ଏହି କଥାକୁ ଜୋର ଦେଇ କହୁଥିଲେ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି । ଆଜି ଵିତର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ପରମ୍ପରା ,ସମାଜର ନାରା ଦେଉଥିବା ଷ୍ଟୁଡିଓ ଅତିଥୀ ଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର କରି ଚାଲିଥିଲା ଶ୍ରୀ । ବିତର୍କ ସରିଲା ପରେ ଏଡିଟିଂ ଦେଖୁ ଦେଖୁରାତି ୮ ।


     ଆଜି ଥିଲା କାଳେ କନ୍ୟାଦିବସ । କନ୍ୟାଙ୍କ ପାଈଁ ଦିନଟିଏ । ଅଫିସରେ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ଷ୍ଟାଟସରେ ଲେଖାଥିଲା ,ହେପି ଡଟର୍ସ ଡେ ମାଇ ଏଞ୍ଜେଲ । "କାହିଁ ଶ୍ରୀ ଆଖି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଓଦା ହୋଇଗଲା । ସିଏ କଣ କାହା ଆଖିର ପରୀ ଥିଲା । ଅତିତକୁ ଯେତେ ଦୁରେଇବାକୁ ଚାହିଁଲେ ବି ବାରମ୍ବାର ମନଟା ବିଷେଇ ଉଠୁଥିଲା । କାହିଁ ତା ପ୍ରାପ୍ୟ ସ୍ନେହ ତକ ତାକୁ ଦେବାରେ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିଥିଲେ ଭଗବାନ । ଜେଜେ ଥିଲେ ଗାଁର ଜମିଦାର । ଶ୍ରୀର ଜନ୍ମପରେ ଜେଜେ ହଠାତ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ । ଭାଇ ଭାଇ ବିବାଦରେ କୋର୍ଟ କଚେରୀରେ ସବୁ କିଛି ସରିଗଲା । ବାପା ଜେଜେ ମା ଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବୋଲି ପୁଅ ତେଣୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ ବି ଘରେ ବସିରହିଥିଲେ ବାପା । ଜେଜେମାଆ କୁହେ,"ମୋର କଣ ସଂପତ୍ତି ଅଭାବ ମୋ ପୁଅ ଯାଇ ଚାକିରୀ କରିବ । "କିନ୍ତୁ ଆଜି ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଛୋଟ ମୋଟ କିରାଣୀ ଚାକିରୀ ଟିଏ କରିଥିଲେ ବାପା ।


  ଶ୍ରୀର ଜନ୍ମ ମାର୍ଗଶିର ଗୁରୁବାରେ ତେଣୁ ଆଈ ନାଁ ଦେଲା "ଶ୍ରୀ" । ଜେଜେ ମାଆର ସବୁରାଗ ଯେମିତି ଶ୍ରୀ ପାଇଁ । ତାର ଜନ୍ମ ଯୋଗୁ କାଳେ ଜେଜେ ଗଲେ ସମ୍ପତ୍ତି ଗଲା ସବୁ ଗଲା । ମାଆ ଶ୍ରୀକୁ ଜେଜେ ମାଆର ଗାଳିରୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଜା ଘରେ ଛାଡିଦେଲେ । କରୁଣ ଶୈଶବ କଥା ଭାବିଲେ ଆଖି ଲୁହରେ ଭରିଯାଏ ଶ୍ରୀର । ମାମୁଁ ଘରେ ଅଜା ଆଇ ଙ୍କ ଗେଲବସର ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ଅଜା ଆଇ ବହୁତ କଥା ଶୁଣନ୍ତି ମାମୁଁ ମାଇଁ ଠାରୁ । ଚାହିଁଲେ ବି ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିପାରେନି ଶ୍ରୀ । ଆଇ ଭିତରେ ମାଆକୁ ଖୋଜେ ,ଅଜା ଙ୍କ ଭିତରେ ବାବାଙ୍କୁ । ଆଇ ଶ୍ରୀକୁ ତା ଝିଅ ଭଳି ଗଢିତୋଳେ । ଆଉ ୧୫ ପୁରିଲା କ୍ଷଣି ହାତକୁ ଦିହାତ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼େ । ଯେଉଁ ଦିନ ଏହିକଥା ଶ୍ରୀ ଜାଣିଲା ଜିଦ୍ କରି ଚାଲି ଆସିଲା ମାଆ ପାଖକୁ ।


ପୁଣି ଭାଗ୍ୟ ସାଥ୍ ଦେଲାନି ଶ୍ରୀର । ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ବାପା ଯୋଗାଡ଼ କରିଥିବା ଚାକିରୀରୁ ସସପେଣ୍ଟ ହୋଇଗଲେ । ଶ୍ରୀର ନିଜ ଉପରେରାଗ ଆସୁଥିଲା । ସତରେ ସେ କଣ ଅଶୁଭ ତା ଘର ପାଇଁ । ପାଞ୍ଚ ପ୍ରାଣୀକୁଟୁମ୍ବ କେମିତି ଚଳିବ ଏହି ଚିନ୍ତାରେ ବାପା ଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ହାର୍ଟଷ୍ଟ୍ରୋକ ଆସିଲା, ଆଉ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଡାହାଣ ହାତଟା ଅଚଳ ହୋଇଥିଲା । ଶ୍ରୀର ନିଜ ଉପରେ ଥିବାରାଗ ବଢିଯାଇଥିଲା ବହୁମାତ୍ରାରେ ।


   ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜୀବନର ପରୀକ୍ଷା । ୧୫ ବର୍ଷରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଟିଉସନ,ସିଲେଇ,ବୁଣାବୁଣି କରି ଚଳେଇଲା ଘର । ତା ଭିତରେ ତାର କଲେଜ ପଢା ଆଉ ସାନ ଭାଇ ଟିକୁର ପାଠପଢ଼ା । କଷ୍ଟ ଭିତରେ ବ୍ଲକରେ ଟପ୍ପର ହେବା କିଛି କମ ନଥିଲା ଶ୍ରୀ ପାଇଁ ।ରକ୍ତକୁ ପାଣି କରି ଖଟିଥିଲା ସେ । ଜେଜେ ମାଆର କଟୁକଥା ,ବାପା ଙ୍କ ଅବହେଳା ପୂର୍ଣ ଚାହାଣୀ ,ମାଆର ଉଦାସ ଚେହେରା ଦେଖି ଦେଖି ତ ସେ ପଥର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ବାପା ଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାର ଋଣ ଶୁଝିବା ପାଇଁ ବିକ୍ରୀ ହୋଇଗଲା ଘର ଖଣ୍ଡିକ ।

ବଳକା ଅର୍ଥକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀ ବାଧ୍ୟ କରି ପରିବାରକୁ ନେଇ ଆସିଲା ଭୁବନେଶ୍ୱର । ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ ଜୀବନରେ । ସାଙ୍ଗ ମାନେ ଯେଉଁଠି କଲେଜ ବ୍ୟାଗରେ ଲଭ ଲେଟର ଲୁଚାଇରଖୁଥିଲେ ଶ୍ରୀ ଲୁଚାଇରଖୁଥିଲା ମାଆ କରୁଥିବା ଆଚାର ,ପାମ୍ପଡ଼ । କିଛି ଦୋକାନରେ ନେଇ ସପ୍ଲାଇ କରୁଥିଲା । ସ୍କଲାରସିପ ପାଇ ଜରନାଲିଜମ୍ ପାଠ ପଢା ସରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପୁଣି ନୂଆ ପରୀକ୍ଷା ଭଲ ଚାକିରୀ ଟିଏ ପାଇଁ । ଶ୍ରୀର ବିଚକ୍ଷଣ ପ୍ରତିଭା ତାକୁ ଭଲ ଚାକିରୀ ଟିଏ ଯୋଗାଇଦେଲା । ନିଜ ଠାରୁ ଦଶ ବର୍ଷ ସାନ ଭାଇଟିକୁ ଭଲ  ମଣିଷ କରେଇବାକୁରକ୍ତକୁ ପାଣି କରିଦେଇଥିଲା ଶ୍ରୀ । ଯେଉଁ ଦିନ ଟିକୁ ମେଡିକାଲ ପାଇଲା ପ୍ରଥମେ ଶ୍ରୀ ପାଦ ଛୁଇଁ କହିଲା,

-ନାନି ମୁଁ ନୁହେଁ ତୁ ମେଡିକାଲ ପାଇଛୁ । ମୋ ପାଈଁ ତୁ ତୋର ସବୁ ଇଛା ,ଖୁସିକୁ ମାରିଦେଇଛୁ,ବାପା ,ମାଆ ଙ୍କଠୁ ଅଧିକ ଦାୟିତ୍ବ ନେଇଛୁ ତୁ ମୋର ।  

ଆଖି ଜକେଇ ଆସୁଥିଲା ଟିକୁର ।

 ଶ୍ରୀ ବି କିଛି ସମୟ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କଥାକୁ ଏଡାଇ ବା ପାଇଁ କହିଉଠିଲା ।

-"ଆଜି ଜେଜେମାଆ ଥିଲେ ଭାରି ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତା ନା ଟିକୁ । ତୋତେ ଭାରି ଭଲପାଉଥିଲା ସେ । "

ବାପା ଙ୍କୁ ଖୁଆଇବା ସମୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଡାହାଣ ହାତଟି ଅଚଳ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ବାପା ଙ୍କୁ ଖୁଆଇବା କାମଟି ଶ୍ରୀ କରୁଥିଲା ତା ଖୁସିରେ । ବାପା ଙ୍କ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ୱେ ।


 ବାପା ବୋଧହୁଏ ଅଭିମାନ କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀ ଉପରେ । ଜମା ମୁଁହ ଖୋଳୁନଥିଲେ ବାପା ଙ୍କ କହିବା କଥା ,ଏହି ବୟସରେ ବିବାହ କରିନେବା ଉଚିତ । ଅଣତିରିଷ ପୁରି ତିରିଶ ଚାଲିଲାଣି । କିଛିଦିନ ଧରି ଏହି ବିବାହ ନିଶା ଟି ବାବା ଙ୍କୁ ଘାରିଛି । କିନ୍ତୁ ବିବାହ କଣ ସବୁକିଛି ନାରୀ ଟିର ଜୀବନରେ । ସୁନ୍ଦର ଶିକ୍ଷିତା ଶ୍ରୀ ତାର ଅତିତକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରୁଥିଲା । ଅତୀତରେ କେତେ ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ସେ ବିବାହ ନିବେଦନ ନ ପାଇଛି?ସେ ନିଜ ଖୁସି ପାଇଁ ବିବାହ ଟିକୁ ବାଛି ପାରିନି । ତାର ପଥ ଓଗାଳିଛି ତାର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ,ପରିବାର ପାଇଁ ତା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ, ସାନ ଭାଇ ଟିକୁ ପାଇଁ ତା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ସେ ଠିକ୍ ଜାଣିଥିଲା ବିବାହ ପାଈଁ ସବୁଥିରେ ସମ୍ମତି ଦେଖାଉଥିବା ପୁରୁଷ ମାନେ କେମିତି ବିବାହ ପରେ ବଦଳିଯାନ୍ତି । ପ୍ରିୟା କୁ ଜହ୍ନ ତୋଳି ଆଣିଦେବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପତ୍ନୀକୁ ସ୍ଵର୍ଗ ଦେଖାଇବା ବୀଚିତ୍ର ନୁହେଁ ଆଜିର ସମାଜରେ । ପ୍ରତିଦିନ ବଧୁ ନିର୍ଯାତନା ,ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, ଖବର ଦେଖାଇ ଦେଖାଇ କାହିଁକି କେଜାଣି ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଶ୍ରୀ । ଅନେକ ପୁରୁଷ ସହକର୍ମୀ ଥିଲେ ଶ୍ରୀର । କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀର ଏତେ କମ ବୟସରେ ତାର ପ୍ରତିଭା ଆଉ କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ସମ୍ମାନ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ଯରେ ତା ପ୍ରତି ।


ଏପରିକି ତାର ସିନିଅର ସୁବ୍ରତ ଙ୍କ ମାଆ ବି ଦିନେ ତାକୁ ବୋହୁ କରିବାକୁ ତା ହାତ ଧରିନେଇଥିଲେ । ସୁବ୍ରତ ଙ୍କୁ ସେ ସାର୍ ଡାକେ । ଦଶ ବର୍ଷ ଧରି ସେ ସୁବ୍ରତ ଙ୍କୁ ସାର୍ ହିଁ ତ ଭାବିଛି । ଆଉ ସୁବ୍ରତ ବି ତ ତାକୁ ଜୁନିଅର ଭାବି ସବୁ କଥା ଶିଖାନ୍ତି । ଭଲ ବନ୍ଧୁ ସିଏ ଶ୍ରୀର । କିନ୍ତୁ ବିବାହ ନା । ..ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତର ମାଆ ଙ୍କୁ ମନା କରିବା ପରେ ଭାବିଲା ସୁବ୍ରତ ହୁଏତ ଶ୍ରୀ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା ଟିକକ ବି କାଟିଦେବେ କିନ୍ତୁ ନା ସେ ସେମିତି କରି ନଥିଲେ । ହଁ ସେ କିନ୍ତୁ କିଛିଦିନ ଭିତରେ ସେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇ ଚାଲିଗଲେ । ତାଙ୍କ ଜାଗା ନେଲା ଶ୍ରୀ । ଚିଫ୍ ଏଡିଟର ।


ସମୟ ସବୁ ଭୁଲାଇ ଦିଏ ଆଉ ବାପା ବି ଧୀରେ ଧିରେ ଭୁଲିଯାଇଥିଲେ ଯେ ଶ୍ରୀକୁ ବି ବିବାହ କରିବା ଉଚିତ ।


ଆଜି ଟିକୁର ଜନ୍ମଦିନ । ଟିକୁର ମେଡିକାଲ ପଢ଼ାର ଶେଷ ବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟସ୍ତତା ଭିତରେ ଯାଇପାରିଲାନି । ଏବେରାତି ଦଶ । ହଷ୍ଟେଲ ବି ବନ୍ଦ ହେଇଯିବଣି । ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲା ଶ୍ରୀ । ହୁଏତ ଏଇଟା ପ୍ରଥମଥର ଯେବେ ଶ୍ରୀ ଟିକୁକୁ ଜନ୍ମଦିନରେ ଉଇସ କରିନି । କିନ୍ତୁ ଘରକୁ ଆସୁ ଆସୁ ଚମକି ଗଲା ଶ୍ରୀ । ଭିତରେ ଟିକୁ ଥିଲା । ଆଉ ଏଯାଏଁ ନଶୋଇ ସମସ୍ତେ ତାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଟିକୁ ପାଇଁ କିଛି ଗିଫ୍ଟ କିଣି ପାରିନଥିଲା ତେଣୁ କିଛି ଦେଇପାରିଲାନି । ଟିକୁ କିନ୍ତୁ ଗିଫ୍ଟ ମାଗିଥିଲା । ଆଉ ତାର ଗିଫ୍ଟ ଥିଲା ସେ କାଲି ଯାହା କହିବ ତାକୁ ମାନିବାକୁ ହେବ । କିଛି ନବୁଝି ନଶୁଝି ହଁ କରିଦେଲା ଶ୍ରୀ ।


 ରାତି ପାହୁ ନଥିଲା ଯେମିତି । ହୁଏତ ଟିକୁ ତାର କୌଣସି ସାଙ୍ଗ ଝିଅକୁ ଭଲ ପାଉଛି । ତାକୁ ସେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିବ କି?ଲଭ୍ ହେବା ଖରାପ ନୁଁହ କିନ୍ତୁ ... । ଏବେ ଆହୁରି ବର୍ଷ ଟିଏ ଅଛି । ଭାରି ବିଶ୍ୱାସ ତାର ସାନ ଭାଇ ଟି ଉପରେ । କିଛି ଲୁଚାଏନି ସେ ତାକୁ ।


ସକାଳୁ ଅଫିସ ଯିବାକୁ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଟିକୁକୁ ତାର ଗିଫ୍ଟ କଣ ପଚାରି ବୁଝୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ କିଛି ସମୟ ପରେ କହିବ କହୁ କହୁ  ଘର ସାମ୍ନାରେ ଗାଡି ଟିଏ ଲାଗିଲା । ମାଆ ଘର ଭିତରୁ ବାହାରକୁ ଯାଇ ପାଛୋଟି ଆଣିଲେ ଅତିଥିଙ୍କୁ । ଆରେ ସୁବ୍ରତଙ୍କ ମାଆ ,ବାପା । ଟିକୁ କହୁଥିଲା ,

-ନାନି ତୁ ସୁବ୍ରତ ଭାଇ ଙ୍କୁ ଜୀବନ ସାଥି କରିବୁନା ?

 ସାନ ଭାଇକୁ ଦେଇଥିବା କଥା ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଇଁ ଶ୍ରୀ ଜଣାଇ ଦେଲା ନିରବ ସମ୍ମତି । ବାପା ,ମାଆ କାହିଁ କେଜାଣି ଖୁସିରେ ଆତ୍ମହରା ହୋଇ ଲୁହ ଝରାଉ ଥିଲେ । ସୁବ୍ରତଙ୍କ ମାଆ ଶ୍ରୀକୁ ଛାତିରେ ଆଉଜାଇ କହିଉଠିଲେ,


    ସବୁ ବାପା ମାଆ ଙ୍କୁ ମିଳୁରେ ମା' ଠିକ୍ ତୋ ଭଳି ଝିଅଟିଏ ।


(ଜାତୀୟ କନ୍ୟା ଦିବସର ଅନେକ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ)



Rate this content
Log in

More oriya story from Bidyut lata Mishra

Similar oriya story from Tragedy