Exclusive FREE session on RIG VEDA for you, Register now!
Exclusive FREE session on RIG VEDA for you, Register now!

Sagareeka Panigrahi

Inspirational


4.3  

Sagareeka Panigrahi

Inspirational


ବୋଉ କୁ ଚିଠିଟିଏ

ବୋଉ କୁ ଚିଠିଟିଏ

4 mins 772 4 mins 772

ଚିଠି ହଜିଗଲାଣି କାହିଁ କେତେ କାଳରୁ, ତାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରାୟତଃ ଲୁପ୍ତ । କହି ଚାଲିଥିଲା ସମାପିକା ରାୟ ଓରଫ ମିନୁ ମିସେସ୍ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ । ପ୍ରସୂତୀ କକ୍ଷ ଭିତରକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ, ସେ କହୁଥିଲା ମନର ଗୋପନ କଥାଟି କ'ଣ ଏଇ ମୋବାଇଲ ମେସେଜରେ ଲେଖି ହୁଏ ? ମେସେଜରେ କ'ଣ ମନର ସଂଗୁପ୍ତ ଚାବିକାଠିଟିକୁ ଲୁଚେଇ ରଖିହୁଏ ? ତେଣୁ ମୁଁ ଚିଠି ଲେଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲି ମିସେସ୍ ସାମନ୍ତରାୟ । ଆଉ ମୁଁ ଲେବର ରୁମକୁ ଗଲା ପରେ ତାକୁ ଥରେ ପଢିନେବେ, ତରତର ହୋଇ ଲେଖିଛି, କାଳେ ଭୁଲ୍ ଥିବ । ତାପରେ ତାର ଲେବର ପେନ୍ ଅସହ୍ୟ ହୋଇଉଠୁଥିଲା । ତାକୁ ଭିତରକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ମିସେସ୍ ସାମନ୍ତରାୟ ପଢି ଚାଲିଲେ ଚିଠିଟିକୁ । 

  ସ୍ନେହର ବୋଉ ,

   ତୁମରି ଚରଣ ସ୍ପର୍ଶର ଅଧିକାର ତୁମେ ମତେ ଦେବକି ନା ଜାଣେନା । ତଥାପି ଚରଣ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଛି । ମୁଁ ଆଜି ମାଆ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତୁମେ ଚମକି ପଡୁଛ ନିଶ୍ଚୟ । ମୁଁ କେବେ ବାହା ହେଲି ତୁମକୁ ଖବର ଦେଲି ନାହିଁ ଭାବୁଛ । କିନ୍ତୁ ନାଁ... ମୁଁ ବାହା ହୋଇନାହିଁ । ମତେ ଘୃଣା କରୁଛ କି ? କିନ୍ତୁ ଚିଠିଟିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶେଷ କଲା ପରେ ତୁମେ ମତେ ଘୃଣା କରିବନି ବରଂ ମୋ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ହେବ । ଭାବୁଛ କି ମୁଁ କାହା ସହ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କରେ ଲିପ୍ତ ହୋଇଛି ? ନା ମାଆ ତୁମର ଧାରଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ । ମୁଁ ବାହା ହୋଇନାହିଁ କି କାହା ସହ ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମାଆ ହେବି କିପରି, ଏୟା ଭାବୁଛ ତ । ସେ ସବୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ତୁମକୁ ଚିଠିଟିକୁ ଶେଷ ଯାଏ ପଢିବାକୁ ପଡିବ । ଏ ଅବସ୍ଥାରେ ବସି ଚିଠିଟିକୁ ଲେଖିବା ଟିକିଏ କଷ୍ଟକର ମନେହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ତୁମର ଭଲ ପାଇବାକୁ ହରେଇବାକୁ ଚାହୁନି କି ମୋ ଜୀବନର ମହତ୍ତର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନି । ତେଣୁ କରି ତମକୁ ଏ କଷ୍ଟ ସହିବାକୁ ପଡିବ ।  

ମାଆ ମୁଁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର କର୍ଣ୍ଣେଲ୍ ଅଭିମନ୍ୟୁ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ସନ୍ତାନକୁ ଗର୍ଭରେ ଧାରଣ କରିଛି । ତୁମେ ତ ଜାଣ ମୁଁ ଆର୍ମି ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ସହ ମୋର ପରିଚୟ ଏଇଠି ହୋଇଛି । ମୁଁ ତୁମକୁ କେତେଥର ଫୋନରେ ତାଙ୍କ କଥା କହିଛି । ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହ ମୋର ଆନ୍ତରିକତା କଥା ତୁମକୁ ଅଛପା ନୁହେଁ । ସେ ବିବାହିତ । ତଥାପି ତାଙ୍କ ସହ ମୋର ଆନ୍ତରିକତାକୁ କେହି କେହି ନାକ ଟେକନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସବୁ ଆନ୍ତରିକତା କ'ଣ ପ୍ରେମ ? ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ହୋଇପାରେନା ?

ଆଜିର ଏ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଯୁଗରେ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଡିହୋଇ ରହିବାପାଇଁ ମତେ ବେଶୀ କଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡି ନଥିଲା । ତାଙ୍କ ଓ ମୋ ମଧ୍ୟରେ ବୟସର ପାର୍ଥକ୍ୟ ବେଶୀ ନଥିଲା । ତାଙ୍କ ଗାମ୍ଭୀର୍ଯ୍ୟ ଓ ଭଦ୍ରୋଚିତ ବ୍ୟବହାର ଥିଲା ମୋର ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା କଥା ହେଉଥିଲି । 

ଦିନେ ମୁଁ ସାମନ୍ତରାୟ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଆତିଥ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲି । ଯାଇ ଦେଖିଲି ତାଙ୍କର ଶୂନ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ଘର ଅଗଣା ସବୁ ଶୁନ୍ ଶାନ୍ । ସେଦିନ ମିସେସ୍ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ଶୂନ୍ୟ ହୃଦୟର ହାହାକାର ମତେ ଛୁଇଁ ଗଲା । ସେ ଅତି କରୁଣ ସ୍ୱରରେ କହିଥିଲେ, ମୀନୁ ! ଆମ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସରୋଗେଟ ମଦର ଠିକ୍ କରିଦେଇ ପାରିବ । ମୋର ଶୂନ୍ୟ କୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ମୁଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସମର୍ଥ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି । ସେତେବେଳେ ମିଷ୍ଟର ସାମନ୍ତରାୟ କହିଲେ ଆରେ ତୁମେ ତାଙ୍କୁ କ'ଣ କହୁଛ ? ସେ ପରା ଆମର ଅତିଥି । ଅତିଥିଙ୍କୁ ଆପ୍ୟାୟିତ କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ତୁମେ ତାଙ୍କୁ ଏତେ ବଡ ଭିକ୍ଷା ମାଗୁଛ । ଅତିଥିଙ୍କୁ ମାଗିବା ଆମର ପରମ୍ପରା ନୁହେଁ । ମୁଁ ହସିଦେଇ କହିଲି__ ନା ସାର୍ ମୁଁ ଅତିଥି ନୁହେଁ । ମୁଁ ତ କେବେଠୁ ଆପଣଙ୍କ ଘର ମଣିଷ ହୋଇଯାଇଛି । 

ବୋଉ, ସେଦିନ ମୁଁ ଚାଲିଆସିଲି କିନ୍ତୁ ମିସେସ୍ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ସେହି ଶୂନ୍ୟତା ମୋ ଭିତରେ ସଞ୍ଚରି ଯାଉଥିଲା । ମତେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ କରୁଥିଲା ସେ କରୁଣ କଣ୍ଠସ୍ୱର ଓ ମାତୃତ୍ୱ ଭିକ୍ଷା । ମୁଁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ବହୁତ ଖୋଜିଲି କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସରୋଗେଟ ମଦର କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ଖାପ୍ ଖୁଆଇ ତାଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଧାରଣ କଲାଭଳି ମତେ ଲାଗୁ ନଥିଲେ । ଶେଷରେ ମୁଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲି ତାଙ୍କ ପରି ଜଣେ ମହାନ୍ ଦେଶଭକ୍ତଙ୍କ ସନ୍ତାନକୁ ମୁଁ ନିଜେ ଜନ୍ମ ଦେବି ,ମୁଁ ହେବି ସରୋଗେଟ ମଦର ।  

ମୋର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କିନ୍ତୁ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଦମ୍ପତ୍ତି ରାଜି ନଥିଲେ । ସେମାନେ ନିଜକୁ ଦୋଷୀ ମନେ କରୁଥିଲେ । ମୁଁ ତାକୁ ବୁଝେଇ ଥିଲି । କହିଥିଲି _ ସାର୍ ଆପଣ ଭାରତବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାର ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି । ମୁଁ କ'ଣ ଆପଣଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଦାୟାଦର ସୁରକ୍ଷାର ଭାର ନେଇ ପାରିବିନି ? ଭାରତର ଜଣେ ନାଗରିକ ଭାବରେ ଆପଣ ମତେ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ । ଶେଷରେ ମୋ ଯୁକ୍ତି ନିକଟରେ ସେମାନେ ହାର୍ ମାନିଲେ । 

ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛୁ କି ବୋଉ ବିନା ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କରେ ଏସବୁ କିପରି ସମ୍ଭବ ?ଆଜିର ଏ ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ସବୁକିଛି ସମ୍ଭବ ବୋଉ । ପୁରୁଷର ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ କାଢି କେବଳ ନାରୀ ଜରାୟୁରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଏ । ସତ କହିଲୁ ବୋଉ ମୁଁ କ'ଣ ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିନାହିଁ । 

କିନ୍ତୁ ନିୟତିର ଗତି ବିଚିତ୍ର । ନିକଟ ଅତୀତରେ ପାକିସ୍ଥାନର ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ରୋକିବାକୁ ଯାଇ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଶତୃ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଗୁଳିରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ତାଙ୍କର ସ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ଏଇ ଶିଶୁଟି ପାଇଁ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ଶେଷରେ ମୋ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବି ପଢିନେବ ମାଆ । 

ଏ ଶିଶୁଟି ଭୂମଷ୍ଠ ହେବାପରେ ଆମେ ତାକୁ ନେଇ ଚାଲିଯିବୁ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ବିରାଟ ବଙ୍ଗଳାକୁ । ତାକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବୁ । ଗୋଟିଏ ହେବ ଦେବକୀ ନିଳୟ ଓ ଅନ୍ୟଟି ହେବ ଅକ୍ଷୟ ନିଳୟ । ଦେବକୀ ନିଳୟରେ ରହିବେ ମଦର୍ ସରୋଗେସି ପାଇଁ ରାଜି ଥିବା ମହିଳା ଓ ଅକ୍ଷୟ ନିଳୟରେ ରହିବେ ଅନାଥ ଶିଶୁ । ତେଣୁ ସରୋଗେଟ ମଦର ହେବାପରେ ନିଜର ଶୂନ୍ୟ ମାତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ବିଳାପ ନ କରି ସେମାନେ ଅନାଥ ଶିଶୁଙ୍କୁ ପାଳନ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ମିସେସ୍ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ମୁଁ ରାଜି କରି ସାରିଛି । 

ଶେଷରେ ମୁଁ ବାହା ନ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ମୁଁ ମୋ ଜୀବନକୁ ଏହି ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛି । ମଦର ସରୋଗେସିକୁ ଅନେକେ ଘୃଣା କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତା ଦ୍ୱାରା ଯେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ହୃଦୟରେ ଭରିଦେଉଛି ମାତୃତ୍ୱର ଆନନ୍ଦ ତାହା ସେମାନେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଭାବୁଛ କି ମୁଁ ଏହା ପଇସାର ମୋହରେ କରୁଛି । ନା ବୋଉ, କର୍ଣ୍ଣେଲ ଯେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡିଯାଇଛନ୍ତି ତାହା ଆମ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ । ଅନେକେ ଜମିଦାନ କରନ୍ତି, ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଦାନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଜର ଗର୍ଭ ଦାନ କରୁଛି । ମୁଁ ଚିର ଦେବକୀ ହୋଇ ରହିବି, ଯଶୋଦା ମୁଖରେ ହସ ଫୁଟେଇବା ପାଇଁ । ଏବେବି କହିବୁ କି ତୋ ଝିଅ ଭୁଲ କରିଛି ? ଇତି 

   ତୋର ଅଝଟିଆ ଝିଅ ମୀନୁ 

ଚିଠିର ପ୍ରତିଟି ଅକ୍ଷରକୁ ପଢୁଥିଲେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ପତ୍ନୀ । ମୀନୁର ମହନୀୟତା ଆଗରେ ସେ ଚିର ଋଣୀ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସେ ଏକ ନୂତନ ସକାଳର ଅୟଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ । ସେ ଶିଘ୍ର ଚିଠିଟିକୁ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକଘରରେ ପକେଇବା ପାଇଁ ବାହାରିଲେ । ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଶିଘ୍ର ଫେରିଆସିବାକୁ ହେବ ଏଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ, ଅନେକ କାମ ଓ ଏକ ସୁନେଲି ସ୍ୱପ୍ନର ରୂପ ଦେବାକୁ । 



Rate this content
Log in

More oriya story from Sagareeka Panigrahi

Similar oriya story from Inspirational