Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ସାଗର୍ କିନାରେ
ସାଗର୍ କିନାରେ
★★★★★

© Amiya Bej

Others

1 Minutes   1.5K    12


Content Ranking

ସାଗର୍ କିନାରେ

  • ବାଳ କେରାକ ଯଦି ପିଠିଉପରୁ ହଟିଯା'ନ୍ତା, ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯା'ନ୍ତି .....।

       ସମୁଦ୍ର ଅବିବେକୀ । ସଂପର୍କ ଗଢେ, ଭାଙ୍ଗେ ବି । ଲହଡ଼ି ପରି । କଲେଜ ପିକ୍-ନିକ୍ ରେ ସମୁଦ୍ରକୁ ଦେଖି ବିହ୍ୱୋଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା ସିପ୍ରା । କହିଲା - "ପ୍ରେମ କରିବାକୁ ହେଲେ ହୃଦୟକୁ ସମୁଦ୍ର ପରି ବିଶାଳ କରିବାକୁ ହେବ ତୁମକୁ ।" ମୁଁ ହସିଲି - "ସମୁଦ୍ର ପରି କ'ଣ, ସମୁଦ୍ରଠୁଁ ବି ବଡ଼ କରିଦେବି ତୁମପାଇଁ । ବାସ୍ ସେଇ ଦିନୁ ଢେରଥର ସମୁଦ୍ରମନସ୍କ ହୋଇଛୁ ଆମେ । ଅଥଚ ସେଇ ସମୁଦ୍ର କୂଳେ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ସର୍ତ୍ତ ରଖି ମୋ ହୃଦୟର ବିଶାଳତାକୁ ତୁଚ୍ଛ କରି ସିପ୍ରା ଫେରିଗଲା ଦିନେ ।

  - "ପ୍ରେମରେ ଏମିତି ହୁଏ । ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଧର । ମୁଁ ସମୁଦ୍ର । ଯାହା ନିଏ, ଫେରାଇ ବି ଦିଏ ।"

       ବାଳ କେରାକ ଆଗକୁ କଲାପରେ ବେକତଳ ଜାଇମନ୍ଦା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଲା ମୋ ଦଶବର୍ଷ ଅତୀତକୁ । ସମୁଦ୍ରର ଛାତିରେ ଏଭଳି ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ହୋଇ ଓଦା ହେଉଥିବା ମଣିଷଟି ତା' ସ୍ବାମୀ ଭିନ୍ନ ଆଉ କିଏ ହୋଇପାରେ ! ଥାଉ ଭାବି ମୁଁ ମୁହଁ ଫେରାଇବାବେଳେ ଆଖି ମିଶିଗଲା ସିପ୍ରା ସହ ମୋର । ବିଶାଳ ସମୁଦ୍ର ଓ ସହସ୍ର ଲୋଲୁପ ଆଖିଙ୍କୁ ବେଖାତିର୍ କରି ଟିକେ ଆଗରୁ ସ୍ୱାମୀ ସହ ନିଜକୁ ମୁକୁଳା କରିଦେଇଥିବା ସିପ୍ରା, ମୁଁ ପଢିସାରିଥିବା ଦେହଟାକୁ ସଂକୁଚିତ କରି ଏମିତି ସରମୁଥିଲା ଯେ - ମୋ ବିଶ୍ବାସର ମାତ୍ରା ଆଉରି ବଢିଯାଇଥିଲା, "ହଁ ବୋଧେ, ସମୁଦ୍ର ଯାହା ନିଏ, ଫେରାଇ ବି ଦିଏ ।"

 

ଅମିୟ ବେଜ୍, ଘଟଗାଁ, କେନ୍ଦୁଝର

ସାଗର୍ କିନାରେ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..