Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
କିଛି ସତ କଥା - ୨
କିଛି ସତ କଥା - ୨
★★★★★

© Neelima Nivedita Behera

Others

1 Minutes   1.6K    21


Content Ranking

ପାଦରେ ଚାଲୁଥିବା ଲୋକ ଯେତେବେଳେ ସାଇକେଲ ଧରି ଯାଉଥିବା ଲୋକକୁ ଦେଖେ, ନିଜକୁ ଛୋଟ ମନେ କରେ । ନଚେତ୍ ସାଇକେଲ ଧରି ଯାଉଥିବା ଲୋକଟି ପାଦରେ ଚାଲି ଯାଉଥିବା ଲୋକକୁ ଛୋଟ ଲୋକ ଭାବେ । ଏଇ ସୂତ୍ରରେ, ସାଇକେଲ ବାଲା, ଦୁଇ ଚକିଆ ମଟର-ସାଇକେଲକୁ ନତୁବା ବିପରୀତ । ଆଉ ଚାରି ଚକିଆ ମଟର, ଦୁଇ କଚିଆକୁ ଅଥବା ବିପରୀତ । ହେଲେ ଆଜି ଗୋଟାଏ ଅଜବ ଘଟଣା ଆଖିରେ ପଡ଼ିଲା । ଠିକ୍ ଏଗାରତାଲା ଛକ ସାମ୍ନାରେ ।

ଦୁଇ ଜଣ ବୃଦ୍ଧ (ବୟସ ପାଖାପାଖି ୬୫ରୁ ୭୦ ହେବ) । ନିଜ ଭିତରେ ଝଗଡା କରୁଥିଲେ । ଦୁଇଟି କାର ଠିଆ ହେଇଥିଲା ରାସ୍ତା ମଝିରେ । ବୋଧେ କେହି କାହା ଚିକ୍ ଚିକ୍ କରୁଥିବା ଦାମିକା କାରକୁ ବାଡେଇ ଦେଇଛି । ସ୍କ୍ରାଚ୍ ଟିକିଏ ହେଇଯାଇଛି ବୋଧେ କି ରଙ୍ଗ ଛାଡ଼ିଛି, କେଜାଣି ? ତାଙ୍କ ଗଣ୍ଡଗୋଳକୁ କିନ୍ତୁ ତୁଟାଉଥିଲେ ଜଣେ ଯିଏ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ବୟସ୍କ ଓ ଛୋଟ ଲୋକ ବି । ମାନେ ଜଣେ ମଟରସାଇକେଲ ବାଲା । ସେ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଲାପରେ ଆପେ ଆପେ ଓଠରେ ହସଟିଏ ଖେଳିଗଲା ଓ ସେତେବେଳକୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନ୍ଯାଲ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ହେଲାଣି । ମୁଁ ବସିଥିବା ଅଟୋ ରିକ୍ସା ବି ପୁନଃ ତା' ଗତି ଧରିଲାଣି । ଧରୁ ନଥିଲା ଯାହା ସେଇଟା ଥିଲା ମୋ ମଗଜ କେବଳ ।

ଆଜ୍ଞା ହଁ ! ବୋଉ କୁହେ, ମୁଁ କାଳେ ପରବୁଦ୍ଧିଆ । ଯିଏ ଯାହା କହିଲା ସେଇଥିରେ ଚାଲେ । ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ବୋଲି କିଛି ନାହିଁ । କେମିତି ହେବିନି ଯେ ! ଭଗବାନ ଗଢିଲାବେଳେ କେବଳ ହୃଦୟଟେ ଲଗେଇଦେଲେ ଓ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ମୁଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ହିଁ ଭୁଲିଗଲେ । ଏଥିରେ ମୋର କ'ଣ ଭୁଲ ରହିଲା ଯେ ? ସେଇଥିପାଇଁ ତ ଲାଭକ୍ଷତି ହିସାବ କରିପାରେନି । ସାଉଁଟେ ବସନ୍ତରେ ଝଡ଼ି ଯାଇଥିବା କେତୋଟି ପତ୍ର, ନହେଲେ ଆଘ୍ରାଣେ ଫୁଟି ସାରିଥିବା କେତେଟା ଫୁଲର ମହକ !!!

ପାଦରେ ସାଇକେଲ ସାମ୍ନାରେ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..