Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ବିକ୍ରମ ବେତାଳ - ୧୯
ବିକ୍ରମ ବେତାଳ - ୧୯
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children

3 Minutes   7.0K    9


Content Ranking

କାହାର ପତ୍ନୀ - ୧

ରାଜା ବିକ୍ରମ ବେତାଳ ପଛରେ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ ଯାଇ ପୁଣି ସେହି ବୃକ୍ଷ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲେ । ପୁଣି ରାଜା ଶବଟିକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇ ବାଟ ଚାଲିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ବେତାଳ କହିଲା- “ତୁମେ ବହୁତ ଜିଦ୍ଖୋର୍ ଅଟ । ତୁମେ ପୁଣି ମୋତେ ନେବାକୁ ଆସିଗଲ । ତା’ହେଲେ ମୁଁ ତୁମକୁ ଆଉ ଏକ କାହାଣୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୁଣାଉଛି ।” ବେତାଳ ଯେମିତି କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ବିକ୍ରମ ଚୁପ୍ ରହିଲେ । ବେତାଳ କାହାଣୀ କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ।

ଯମୁନା ନଦୀ ତଟରେ ‘ଧର୍ମସ୍ଥଳ’ ନାମକ ଏକ ନଗରୀ ଥିଲା । ସେହି ନଗରୀରେ କେଶବ ନାମକ ଜଣେ ନାଗର ବାସ କରୁଥିଲେ । ନାଗର ଜଣକ ବିଦ୍ୱାନ, ପଣ୍ଡିତ ଏବଂ ତପସ୍ୱୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପରିବାର କହିଲେ, ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ, ପୁତ୍ର ଏବଂ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ବୁଝାଏ । ନାଗରଙ୍କର ପୁତ୍ର ଏବଂ କନ୍ୟା ଉଭୟେ ବିବାହ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଯାଇ ଥାଆନ୍ତି । ନାଗର କିପରି ପ୍ରଥମେ କନ୍ୟାର ବିବାହ କରିବେ ସେ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଥାଆନ୍ତି । କନ୍ୟାର ନାମ ହେଉଛି ‘ମଧୁମାଳତୀ’ । ସେ ଯେମିତି ରୂପବତୀ ସେମିତି ଗୁଣବତୀ । ନାଗର କେଶବ, ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁତ୍ର ସମସ୍ତେ ମଧୁମାଳତୀ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ପାତ୍ର ଖୋଜିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ଦିନେ ନାଗର କେଶବ ଜଣେ ବନ୍ଧୁର ଘରକୁ ଯାଇଥାଆନ୍ତି । ସେହି ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଘରକୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର, ଗୁଣବାନ ଯୁବକଟିଏ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ । କେଶବଙ୍କୁ ସେହି ଯୁବକ ଜଣକ କନ୍ୟା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଗିଲେ । କେଶବ ସେହି ଯୁବକର ସଂପର୍କରେ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ । ତହିଁ ଆରଦିନ ନାଗର ତାର ପିତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲେ । ଯୁବକର ପିତା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନିଜ ଝିଅର ବିବାହ ସେହି ଯୁବକ ସହିତ ଠିକ୍ କରିଦେଲେ । ଏଣେ ଏପଟେ କେଶବଙ୍କର ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ଯୁବକ ସହିତ ଝିଅର ବିବାହ ଠିକ୍ କରିଦେଲେ ।

ଠିକ୍ ସେହିଦିନ ମଧୁମାଳତୀର ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଏକ ଯୁବକ ସହିତ ଭଉଣୀର ବିବାହ ଠିକ୍ କରିଦେଲେ । ତା’ର ଭିଣୋଇ ଯିଏ ହେବେ ସେ ତା’ର ଜଣେ ସାଙ୍ଗ । ଏହିପରି ତିନିଜଣ ଯାକ ଝିଅର ବିଭାଘର ଠିକ୍ କରିଦେଇଥିବାରୁ ଚିନ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଥାଆନ୍ତି । ତିନିଜଣ ଯାକ ସମସ୍ତେ ଏହି ଖୁସି ଖବର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କେହି କାହା କଥା ଜାଣି ନଥାନ୍ତି । ପତ୍ନୀ ଘରେ ରହି ସ୍ୱାମୀ ଓ ପୁତ୍ରଙ୍କର ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଲେ । ପୁତ୍ର ମଧ୍ୟ ସିଧା ଘରକୁ ଆସି ପିତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଲା । ସେ ମା’ ଓ ବାପାଙ୍କୁ ଏକ ସଂଗରେ ଏହି ଖୁସି ଖବର ଶୁଣାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲା । ସନ୍ଧ୍ୟା ହେବା ବେଳକୁ ନାଗର ଆସି ଘରେ ପହଁଚିଗଲେ ।

ନାଗର ପ୍ରଥମେ କହିଲେ- “ଆଜି ମୁଁ ତୁମ୍ଭମାନଙ୍କୁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଶୁଣାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।” ଏହାପରେ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ କହି ଉଠିଲେ- “ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଆଜି ତୁମକୁ ଏକ ସୁଖବର ଶୁଣାଇବି । ଏହାପରେ ପୁତ୍ର ବାହାରି ଆସି କହିଲା- “ମା, ବାପା ମୁଁ ମଧ୍ୟ ତୁମକୁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଜଣାଇବି । ଯେଉଁ କଥା ଶୁଣିଲେ ତୁମର ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୋଇଯିବ ।” ଏହା କହି ପୁତ୍ର କହିଲା ମୋର ଏକ ସାଙ୍ଗ ସହିତ ମଧୁମାଳତୀର ବିବାହ ମୁଁ ଠିକ୍ କରିଦେଇଛି । ପୁତ୍ରର କଥାଶୁଣି ନାଗର ଚମକି ପଡି କହିଲେ- “ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁଯୋଗ୍ୟ ପାତ୍ର ସହିତ ମଧୁମାଳତୀର ବିବାହ ଆଜି ସ୍ଥିର କରିଦେଇଛି । ଏହାପରେ ନାଗରଙ୍କର ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ କଥା କହିଲେ । ତିନି ଜଣ ଯାକ ଗୋଟିଏ କଥା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । କାହାକୁ ଠିକ୍ କରିବେ ଏବଂ କାହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଗଲା । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏଇଆ ଯେ ତିନିଜଣଯାକ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ହିଁ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିଥାଆନ୍ତି ।

ଏମିତି ପରସ୍ଥିତି ହେଲା ଯେ- ବିବାହର ଦିନ ପାଖେଇ ଆସିଲା । ହେଲେ ଏମାନେ କୌଣସି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଏକ ଧର୍ମ ସଂକଟରେ ପଡିଯାଇଥାଆନ୍ତି । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନ ତିନିଜଣଯାକ ଯୁବକ ବରବେଶରେ ନିଜର ସଂପର୍କୀୟ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଆସି ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇଗଲେ । ତିନିଜଣ ଯାକ ମଧ୍ୟ ମଧୁମାଳତୀକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ୍ କଲେ । ମଧୁମାଳତୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜିଦ୍କୁ ବେଶୀ ବଢାଇ ଦେଲା । ଏପଟେ ମଧୁମାଳତୀ ମଧ୍ୟ ସେହି ତିନିଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ଥିବା ପରି ଜଣାପଡୁଥିଲା । ତିନିଜଣ ଯାକ ବିଦ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧି, ରୂପ, ଗୁଣରେ କେହି କାହାକୁ କମ୍ ନଥିଲେ । ମଧୁମାଳତୀ ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ସ୍ୱାମୀ ରୂପେ ବାଛିବ ଏଥିନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡୁଥାଏ ।

ପତ୍ନୀ ନାଗର ମଧୁମାଳତୀ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..