Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଆକବର ବିରବଲ - ୯
ଆକବର ବିରବଲ - ୯
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children Classics

2 Minutes   7.2K    19


Content Ranking

ଚୂଡିର ସଂଖ୍ୟା

ଦିନେ ଆକବରଙ୍କ ସଭାରେ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପାରିଷଦ ବର୍ଗ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଆନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ସଂପର୍କରେ ରାଜା ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ପଚାରି ବୁଝୁଥାଆନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ସରିବା ପରେ ଆକବର ବିରବଲଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ । ବିରବଲଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ – “ବିରବଲ! ତୁମେ ଯଦି ପ୍ରକୃତରେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ତା’ହେଲେ ମୋର ଏଇ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନଟିର ଉତ୍ତର ଦିଅ । ପ୍ରଶ୍ନଟି ହେଲା ତୁମ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ହାତରେ କେତେ ଚୂଡି ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି?”

ମହାରାଜ ଆକବରଙ୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣି ବିରବଲ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ସେ କେବେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ହାତର ଚୂଡିର ସଂଖ୍ୟା ଗଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରିନାହାଁନ୍ତି । କାରଣ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ସଂଗେ ସଂଗେ ରାଜାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିଲେ ନାହିଁ ।

ବିରବଲ ଉତ୍ତର ଦେଇ ନପାରିବାରୁ ଆକବର ମନେ ମନେ ଖୁସି ହେଲେ, ଯେ ଏତେଦିନେ ବିରବଲ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ବିରବଲ ମଧ୍ୟ ସବୁ ସମୟରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେବେ ଚୂଡି ର ସଂଖ୍ୟାକୁ ନଜର ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।

ଏହାପରେ ବିରବଲ ମହାରାଜଙ୍କୁ ଓଲଟି ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ – “ମହାରାଜ! ଆପଣ ତ’ ଦିନକୁ ଶହେଥର ଦର୍ପଣ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇ ମୁଖ ଦର୍ଶନ କରୁଥିବେ । ଦିନକୁ ଦଶଥର ମୁଣ୍ଡ କୁଣ୍ଡାଉଥିବେ । କୁହନ୍ତୁ ତ! ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ କେତେ କେଶ ଅଛି?”

ଆକବର କହିଲେ – “ବିରବଲ! ତୁମେ କାହା ସହିତ କାହାକୁ ତୁଳନା କରୁଛ । ଚୂଡିକୁ ତ ଖୁବ୍ ସହଜରେ ଗଣାଯାଇ ପାରିବ । ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା କେଶକୁ କ’ଣ କେହି କେବେ ଗଣିପାରେ ।”

ବିରବଲ କହିଲେ – “ତା’ହେଲେ ଠିକ୍ ଅଛି ମହାରାଜ, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ କଥାରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକମତ । ତା’ହେଲେ ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ କେତୋଟି ପାହାଚ ଚଢି ଉପର ମହଲାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି? ବିରବଲଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣି ଆକବର କିଛି ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରିଲେ ନାହିଁ । ନିଜେ ନିଜେ ଖାଲରେ ପଡିଲେ ।

“ମହାରାଜ୍! ଚୂଡି ଠାରୁ ତ’ ପାହାଚ ଗୁଡିକ ଗଣିବା ଖୁବ୍ ସହଜ ସାଧ୍ୟ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କେବେ ଇଚ୍ଛା କରି ନାହାଁନ୍ତି ପାହାଚ ଗଣିବାକୁ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ଏହା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସିବ ନାହିଁ । ଠିକ୍ ସେହିପରି ମୁଁ କାହିଁକି ଚୂଡି ଗଣିବି । ମୋର ବା’ ତାହା କି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସିବ ।”

ବିରବଲଙ୍କ କଥାରେ ଆକବର ମୁଗ୍ଧ ହୋଇ ନିଜ ବେକରେ ପିନ୍ଧିଥିବା ମୋତିମାଳା ବିରବଲଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କଲେ ।

ଆକବର ପାରିଷଦ ମନ୍ତ୍ରୀ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..