Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ମୋ ବାପା ହିଁ ମୋ ସମ୍ପତି
ମୋ ବାପା ହିଁ ମୋ ସମ୍ପତି
★★★★★

© Pradipta Sundar Rath

Inspirational

2 Minutes   519    13


Content Ranking

ସମ୍ପତିର ଭାଗବଣ୍ଟା ଚାଲିଥାଏ । ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ବଡ ଭାଇ ବହୁତ ସରଳ ଏଣୁ ସାନ ଦି ଭାଇ ନିଜେ ଅଧିକ ନେଇ କେମିତି ବଡ ଭାଇକୁ କମ୍ ଭାଗ ଦେବେ ସେପରି ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ଗାଁର 4ବା 5 ଜଣ ବସିଛନ୍ତି । ସାନ ଦିଭାଇ କିପରି 3 ଜଣଙ୍କ ଭିତରେ ବଣ୍ଟାଯିବ ସେ ନେଇ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ବଡ ଭାଇ କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହାତ ଯୋଡି କହିଲେ- ଦୟାକରି ଆପଣମାନେ ଏତିକି କରିବେ, ସବୁ ସମ୍ପତ୍ତି ମୁଁ ମୋର ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ ଦେଇ ତା ପ୍ରତିବଦଳରେ ମୁଁ ମୋ ବାପା ମାଆଙ୍କୁ ମୋ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି , କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ସର୍ତ୍ତରେ ନା ମୁଁ କେବେ ବି ସେ ସମ୍ପତ୍ତି ନେବା ପାଇଁ କହିବି ନା ମୋ ଭାଇ ମାନେ ମୋ ବାପାଙ୍କ ସହ କେବେ କଥା ହେବେ । ଅନ୍ବ ଭାଇମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ଯା ହେଉ ସମ୍ପତି ଆମର ଆଉ ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବି ନାହିଁ …।

ବଡ ଭାଇ ବାପାଙ୍କୁ ନେଇ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଲା । ବାପାଙ୍କର ବି ମନ ଦୁଃଖ ସାନପୁଅ ମାନେ ବଡ ପୁଅକୁ ଠକିଦେଲେ । ସେମାନଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ସେ ଅଞ୍ଚଳର ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ଥିଲେ । ଅନେକ ସମ୍ପତି ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ଓ ପରିଶ୍ରମ ବଳରେ । ସେ ନିଜର ବଡ ପୁଅକୁ ତାର ବେପାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ।

ବଡ ଭାଇ ଟି ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ଓ ବାପାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି କୁ ମିଶାଇ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟୀରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତି କରିଲେ । ବାସ୍ କିଛି ବର୍ଷ ରେ ସେ ସେ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭିତରେ ପରିଚିତ ହେଲେ । ଏପଟେ ସାନ ଦୁଇ ଭାଇ ପୁଣିଥରେ ସେ ସମ୍ପତିକୁ ନେଇ କଳିଗୋଳ କରି ଜଣେ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ କେସ୍ କରିଥିଲେ । ବାସ୍ ନିଜର ବାକିତକ ସମ୍ପତି ବି ସେମାନେ ହରାଇଦେଇଥିଲେ ଏହି କଳିକାଳରେ । ଏବେ ସେମାନେ ବଡ ଭାଇର ଏତେ ଉନ୍ନତି ଦେଖି ଆସିଥିଲେ ପୁଣି ସାଙ୍ଗହୋଇ ରହିବା ପାଇଁ । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ ସମ୍ପତି ଭାଗବଣ୍ଟା ସମୟର ସେ ଗୋଟିଏ ସର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ସେମାନେ ବଡ ଭାଇର କି ବାପାଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଯାଇ ପାରୁନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବଡ ଭାଇ ନିଜର ସାନଭାଇମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ଯ କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା କହିଥିଲେ -“ତୁମେମାନେ ଭୁଲିଗଲ ଯେ ଏସବୁ ସମ୍ପତି ସେ ବାପା ବନେଇଛନ୍ତି , ସେ ଚାହିଁଲେ ଆହୁରି ଅନେକ ଏପରି ସମ୍ପତି କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ । ଏସବୁ ସମ୍ପତି ମିଶିଗଲେ ବି ଆଉ ଗୋଟେ ବାପାଙ୍କୁ ଆଣିପାରିବ ନି । ମୁଁ ସେଦିନ ବି କହୁଥିଲି ଆଉ ଆଜି ବି କହୁଛି ମୋ ବାପା ହିଁ….ମୋ ସମ୍ପତି..।

ଭାଗବଣ୍ଟା ବଡ ଭାଇ ବାପା ମାଆ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..