Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଉପହାର
ଉପହାର
★★★★★

© Jena Dil Lip Kumar

Others

3 Minutes   576    33


Content Ranking

ରବି ବାବୁଙ୍କ ଆଜିକାଲି ମନ ଭଲ ନାହିଁ । ସବୁ ବେଳେ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ । କଣ ଆଉ କରିବେ ମାମୁଲି କିରାଣୀ ଚାକିରୀ ପୁଣି ନିଷ୍ଟ ବାନ ଲୋକ, କାହାକୁ ହାତ ପତେଇବା ତାଙ୍କ ଜାତକରେ ନାହିଁ । 2ଟା ପୁଅ ଝିଅ ,ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢା ତା ସାଙ୍ଗକୁ ଅଧୁନିକା ସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ର ଖର୍ଚ୍ଚ ତୁଲେଇବା ବଡ଼ କଷ୍ଟକର, ଆହୁରି ବୁଢ଼ା ବାପା ମା ଙ୍କୁ ବି ବେଳେ ବେଳେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହୁଏ । ସବୁଦିନ କିଛି ନ କିଛି ଗାଳି ଶୁଣିବାକୁ ପଡେ । ତଥାବି ରବି ବାବୁ କେବେ ମନ ଦୁଖ କରନ୍ତିନି ନିଜର ଭାବି ସହି ନିଁହାନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ଯେଉଁ ଖରା ବା ଗୁଳୁଗୁଳି ହଉଛି ଛୁଆ ଦୁଇଟା ସିଝୁଛନ୍ତି କାହା ଦେହ ସହିବ । ରତ୍ନମଣି ବାଉଳି ଚଉଳି ହୁଅନ୍ତି କି ଚାକିରୀ କଲ ସୁନା ତ ଟିକେ ଦେଇପାରିଲନି ଭଲଶାଢ଼ୀ ଖଣ୍ଡେ ସ୍ୱପ୍ନ ରେ ବି ଦେଖିଲିନି ଅନ୍ତତଃ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖି ପାରିଲାନି । ବହୁତ ବାର ଚେତାବନୀ ରତ୍ନା ବି ଦେଇଛି ପିଲାଙ୍କୁ ଧରି ବାପା ଘର ଯିବ । ଅସହାୟ ରବି ବାବୁ କିଛି କରି ନ ପାରିବା ଦୁଃଖରେ ନିଦ ହୁଏନି । ଜଣେ ଭଲ ବାପା କି ଜଣେ ଭଲ ସ୍ୱାମୀ ଆଜି ଯାଏଁ ହେଇ ପାରିନି । କଂପାଇଁ ? ନିଜକୁ ନିଜେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରେ । ଚୋରି କି ଲାଞ୍ଚ ନେଇଥିଲେ ହୁଏତ ମୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ଭଲ ହେଇଥାନ୍ତି । ପୁଅର ଜିଦି AC ନ ହେଲେ ପାଠ ପଢି ହଉନି । ହୁଁ ମନେ ମନେ ରବି ବାବୁ ଭାବୁ ଥିଲେ ଆମେ କଣ ପାଠ ପଢୁ ନ ଥିଲୁ । ବିଜୁଳି ନ ଥିଲା ଜୋତା ଛତା ନ ଥିଲା ତଥାବି ଡିବିରି ଆଲୁଅ ରେ ବି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଉର୍ତ୍ତିନ ହେଇଛୁ । ମୋ ବୋଉ ଆମ୍ବ ତୋଟାରେ ମୋତେ ବିଞ୍ଚଣା ରେ ବିଞ୍ଚି ଦେଇ ସୋଇ ପକାଏ କାଇଁ ମୁଁ ତ କେବେ ଅଭିଯୋଗ କରିନି । ଆଜି କାହିଁକି ଏମିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ? ନିଦ ନାହିଁ ,ରାତି ପାହିଲେ AC ଆଣିବାର ଅଛି, କାଲି ଉଧାର 30000 ଆଣି ତକିଆ ତଳେ ରଖିଛି । କେମିତି ରାତି ପାହିବ ସ୍ତ୍ରୀ ର ଟାହି ଟାସହି ହଉନି । ଭୋର ନ ହେଉଣୁ ରବି ବାବୁ ଉଠି ନିତ୍ୟ କର୍ମ ସରିଲେ । ରତ୍ନା କୁ କିଛି ନ କହି ଚୂଡ଼ା କଦଳୀ ଚକଟି ଖାଇନେଲେ । ପେଣ୍ଟ ସାର୍ଟ ପିନ୍ଧି ଦେଖାନ୍ତିତ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ହୋସ ବୁଡ଼ିଗଲା । ଚିଲେଇବେ କି କାନ୍ଦିବେ ବୁଝି ପାରୁ ନଥିଲେ । କିଂକର୍ତବ୍ୟମୁଢ । ରତ୍ନମଣି ହଟାତ ପଶି ଆଇଲେ । ହଇଓ କଣ ହେଇଛି ଆଜି ପୁରା ରେଡି ଓଃ ମୋର ଆଉ ଦରକାର ନାହିଁ ବୋଧେ । କଣ ଉତ୍ତର ଦେବେ ବୁଝି ପାରୁ ନ ଥିଲେ । ଦେହ ରେ ଝାଳ ଗମ ଗମ । ରତ୍ନମଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ । ଆରେ କଣ ହେଇଛି ତମ ଦେହ ଠିକ ଅଛି ତ । କିଛି କହି ପାରୁ ନ ଥିଲେ ରବି ବାବୁ । ଆରେ କୁହ କଣ ହେଇଛି । ରତ୍ନମଣି ଦେହକୁ ହଲେଇ ଦେଲେ । ନାଇଁ Ac ଆଣିବାକୁ ଟଙ୍କା ରଖିଥିଲି । ଟଙ୍କା ନାଁହି । କିଏ ନେଲା । କରଜ ଆଣିଥିଲି । କେବଳ ତୁମ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ । କଣ କରିବି । ପାଗଳ ପ୍ରାୟ ରବି ବାବୁ । ଆ କରି ଚାହିଁଛନ୍ତି ରତ୍ନମଣି । କଣ ହେଲା ! ଭଲ ବାହାନା ଆଉ । ଏମିତି ମିଛ ତୁମେ ବି କୁହ । ହଟାତ ବାହାରେ ଝିଅ ର ପାଟି ଶୁଭିଲା । ବାବା ମା ବାବା ମା ଦେଖ ଦେଖ ମୁ କଣ ଆଣିଛି । ବାପ ମା ଦୁହେଁ ଦୌଡ଼ିଲେ ଦେଖିଲେ ଦାଣ୍ଡ ଅଗଣା ରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଛ ର ଚାରା । ଦୁହେଁ ହତ ବାକ । ବାବା ତୁମେ ଯେଉଁ AC ଆଣିବାକୁ ଟଙ୍କା ରଖିଥିଲ ମୁଁ ସେ ଟଙ୍କାରେ ଗଛ ର ଚାରା ଆଣିଛି । ଆମେ ମିଳିମିଶି ଗଛ ଲଗେଇବା । ବୃକ୍ଷ ସିନା ରହିଲେ ଆଉ ଏତେ ଗରମ ହବନି । ଖାଲି ଖାଲି ଗରମ ଗରମ କହିଲେ କଣ ହବ । ଖାଲି AC ଲାଗେଲେ କଣ ହବ ? ଆମେ କଣ Ac କୁ ଧରି

କଲେଜ ଯିବୁ । ଗଛ ସିନା ରହିଲେ ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିବ । ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ଠିକ ରହିବ । ତେବେ ଯାଇଁ ଗରମ କମିବ ହେଲା । ସେଥିପାଇଁ ଏ ସବୁ ଚାରା ଆଣିଛି । ଆମ୍ବ ପଣସ ଲିଚୁ କାଜୁ ଅନେକ ଚାରା , ଆସ ଲଗେଇବା ଫଳ ଖାଇବା ଓ ପରିବେଶ କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା । AC ଘରେ ବସି କି ଚିଲେଇଲେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହବନି । ମୂର୍ତି ପରି ଠିଆ ହେଇଥାନ୍ତି ବାବା ମା , ଆଖିରେ ଆଖିଏ ଲୁହ । ବାବା ମା ହେଇ ଏ କଥା କେମିତି ବୁଝି ପରି ନ ଥିଲେ । ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ତ ଆମେ ଦୁହେଁ ଅନେକ ପଢ଼ାଉଛୁ କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ କେବେ କରିବାକୁ ତ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ କହିନୁ । ଆଉ କିଛି କହିବା ପୂର୍ବରୁ ରତ୍ନମଣି ଦଉଡି ଯାଇ ଝିଅ କୁ କୋଳେଇ ନେଲେ । ଆରେ ମା ତୁ ଏତେ ଜ୍ଞାନୀ ଆମେ ଜାଣି ନ ଥିଲୁ । ତୋ ବାବା ଙ୍କୁ ଗାଳି କରେ କିନ୍ତୁ ଆଜି ବୁଝୁଛି ପ୍ରକୃତ ଉପହାର କଣ । ଯେଉଁ ଉପହାର ତୁ ଆଜି ଦେଲୁ ତାହା ଖାଲି ଆମପାଇଁ ନୁଁହ ସାରା ସମାଜରେ ଅମୂଲ୍ୟ ଉପହାର।

ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ 19,04,2019

କିରାଣୀ ଉପହାର ଚେତାବନୀ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..