Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests

Language


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଦେଶଦ୍ରୋହୀ
ଦେଶଦ୍ରୋହୀ
★★★★★

© Lopamudra Mishra

Others

4 Minutes   317    11


Content Ranking

ସେ ଲମ୍ବାକୁର୍ତା ପିନ୍ଧିଥାଆନ୍ତି । କାନ୍ଧରେ ଝୁଲେଇଥାନ୍ତି ଗୋଟେ କପଡାର ଝୁଲାମୁଣି । ପାଦ ରେ ଚଟି ଚପଲ ଓ ଆଖିରେ ଚଷମା । ସେ ସବୁବେଳେ ଚାଲି ଚାଲି ଆସନ୍ତି । ଗାଁରୁ ଗାଁ ବୁଲୁଥାନ୍ତି । ଆମକୁ ଅନେକ କାହାଣୀ ଶୁଣାନ୍ତି । କେବେ କାହାଠାରୁ ଶୁଣିନଥିବା ବାଜି ରାଉତ, ଭଗତ ସିଂହ ଓ ଖୁଦୀରାମଙ୍କ ଅମର ଗାଥା ଆମେ ତାଙ୍କରିଠୁ ଶୁଣୁ । ସେ ସୁନ୍ଦର ଗୀତ ଵି ଗାଆନ୍ତି । ସେ ଏମିତି ଗୀତ ସବୁ ଆମକୁ ଶିଖାନ୍ତି ;

" ଏତ ସଂଗ୍ରାମୀ ର ଦେଶ ରେ,

ଏତ ବିପ୍ଲବୀ ର ଦେଶ ।

ଖୁଦୀରାମ ଓ ବାଜି ରାଉତ

ଆମ ତରୁଣ ବୀର

ଫାସୀ ଖୁଣ୍ଟ କୁ ସେ ଆଦରେ ଚୁମିଲେ

କଳାପାଣି କରି ଛାର । "...

ଆହୁରି ଵି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଆମେ ଶୁଣୁ....

"ଶପଥ କର ଶପଥ କର

ଲଢେଇ ର ମୈଦାନ

ବଞ୍ଚିବା ଲଢେଇ ଜିତିବା ପାଇଁ

ପ୍ରାଣ ଦିଅ ବଳୀଦାନ ।"

ସେ ଆମ ଗାଁସ୍କୁଲ ପାଖ ଗୋଟେ ଭଙ୍ଗା ନୁଆଁଣିଆ ଚାଳଘରେ ରହୁଥିଲେ । ଆମେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ପରେ ତାଙ୍କ ଘର ପଛପାଖରେ ଲୁଚକାଳୀ ଖେଳୁ । ଝରକା ଫାଙ୍କରେ ଦେଖୁ ସେ କଣ ସବୁ ଲେଖୁଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ କୁହନ୍ତି ସେ ଗୋଟେ ଇଂରାଜୀ ପତ୍ରିକାର ଓଡ଼ିଆ ଅନୁବାଦ କରୁଛନ୍ତି । ଆମେ ଦେଖୁ ସେ କେତେ ବଡ ବଡ ଇଂରାଜୀ ବହିର ଓଡ଼ିଆ ଟ୍ରାନ୍ସଲେସନ ବସି କରୁଥାନ୍ତି । ଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକାଗୁଡିକୁ ତାଙ୍କ ଝୁଲାବ୍ୟାଗ ରେ ଭର୍ତ୍ତିକରି ବାଣ୍ଟିବାକୁ ବାହାରିଯାଆନ୍ତି । ସେଥିରେ କଣ ସବୁ ଲେଖାଥାଏ ଆମକୁ ସେତେବେଳେ କିଛି ଵି ଜଣାନଥାଏ । ଦିନେ ଗାଁରେ ଆସି ପୁଲିସ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜିଲା । ଖୋଜି ଖୋଜି ପାଇଲାନାହିଁ । ଗାଁଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲପାଉଥିଲେ ।

କେହି ଵି ଜଣେ କହିଲେନି ତାଙ୍କୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି ବୋଲି । ପୁଲିସ ଚାଲିଗଲା । ସେ କିନ୍ତୁ ଦୁଇମାସ ଯାଏଁ ଗାଁରେ ଆଉ ଦେଖାଦେଲେ ନାହିଁ । ବୋଉ କହୁଥିଲା ମଧୁକାକା, ଯିଏ କୃଷକ ଓ ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରନ୍ତି ତାଙ୍କରି ଘରେ କୁଆଡେ ସେ ଲୁଚିକରି ଥିଲେ । କେହି କିନ୍ତୁ ତାର ଟେର ପାଇଲେନାହିଁ । କିଛିଦିନ ପରେ ସେ ଆମ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଗଲେ । ଆମେ ତାଙ୍କର ସେହି ଚାଳିଆ ଘରଟାକୁ ଦେଖିଲେ ତାଙ୍କ କଥା ବହୁତ ମନେପକାଉ । କେମିତି ସେ ଆମ ସାହିର ଗରିବ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଵିସ୍କିଟ ଖୁଆନ୍ତି, କେମିତି ଆମକୁ ପାଠ ବୁଝେଇ ଦିଅନ୍ତି,କାହାଣୀ ଶୁଣାନ୍ତି, ସାହିରେ ବୁଲି ବୁଲି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାନ୍ତି ଏସବୁ କଥା ଆମର ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ମନେପଡିଯାଏ ।

ଦିନ ଗଡିଚାଲିଲା । ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଭୁଲିବାରେ ଲାଗିଲୁ । ଦିନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ପାଶୋରି ଵି ଦେଲୁ । ସେହିଦିନ ଗୁଡିକୁ ବିତିବା ର ଅନେକ ବର୍ଷ ହୋଇଗଲାଣି । ଏବେ ଆମ ଗାଁ ଆଉ ଆଗପରି ନାହିଁ । ଗାଁର ବହୁତ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି । ରାଜନୀତି ଗାଁକୁ ଭାଗ ଭାଗ କରିଦେଇଛି ସତ କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଗଠୁ ବେଶି ଖୁସିରେ ଅଛନ୍ତି । ଗାଁକୁ ପକ୍କା ରାସ୍ତା, ପକ୍କା ସ୍କୁଲଘର, ଘରେ ଘରେ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ, ଟେଲିଭିଜନ ସବୁ ସୁବିଧା ହୋଇଯାଇଛି । ଆହୁରି ଵି ଗାଁ ପିଲାଏ କ୍ଲବଘର ଟିଏ ଗଢିଛନ୍ତି । ସେଠି ଦିନରାତି ତାସ, କ୍ୟାରମ ଖେଳ ଚାଲୁଛି ଓ ପଡିଆରେ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଵି ରୀତିମତ ହେଉଛି । ଆଗରୁ ଗାଁରେ କେବେ ଗଣେଶ ଓ ସରସ୍ବତୀପୂଜା ହେବା ଆମେ ପିଲାବେଳେ ଦେଖିନଥିଲୁ । ଏବେ କିନ୍ତୁ ବେଶ୍ ଧୂମଧାମ ରେ ପୂଜାଗୁଡିକ ପାଳନ କରାହେଉଛି । ମଣ୍ଡପ ପାଖେ ମେଲୋଡି ନାଚଗୀତ ର ଆସର ଖୁବ ଜମୁଛି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଜାଗ ଯଜ୍ଞ ଵି ହେଉଛି । ଲୋକେ ବେଶି ରୁ ବେଶି ଧାର୍ମିକ ହେଉଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କର ଏପରି ଅଚାନକ ଖୁବ ବେଶୀ ଭକ୍ତିଭାବ ଜାଗ୍ରତ ହେବାର କାରଣ କିଛି ବୁଝାପଡୁନି । ଧାର୍ମିକ ଲୋକଙ୍କ ମନକୁ ଆନ୍ଦୋଳନର କଥା ଆସିବ ବା କାହିଁକି ଯେ ଲୋକେ ଆମର ସେହି ଲମ୍ବା କୁର୍ତ୍ତା ପିନ୍ଧା ଜଗନ୍ନାଥ ଦାଦା ଙ୍କ କଥା ମନେପକେଇବେ !

ଆଜି ଅନେକ ଦିନ ପରେ ଆମ ଘରେ ଜଗନ୍ନାଥଦାଦା ଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିବା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲି । ବୋଉ କୁ ପଚାରିଲାରୁ ବୋଉ କହିଲା, "ଯାଉନୁ ଟିଭି ରେ ଦେଖିବୁ । ସେ ଜଗନ୍ନାଥବାବୁ ଙ୍କୁ ପା ପୁଲିସ ବାନ୍ଧିନେଇଛି । ଆମେ ଆଜି ତାଙ୍କୁ ଟିଭିର ବ୍ରେକିଙ୍ଗ ନିଉଜ ରେ ଦେଖି ଚିହ୍ନିଦେଲୁ । "

--ତାଙ୍କର ଅପରାଧ କଣ ବୋଉ?

--କଣ ଗୋଟେ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ କାମ କରିଛନ୍ତି ପା । ଗାଁ ସାରା ଲୋକ ଜାଣିସାରିଲେଣି ।

ବୋଉର କଥା ଶୁଣି ମୁଁ ଆଚମ୍ବିତ ହେଲି । ସେ କେମିତି ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ? ସେ ତ ଦେଶବାସୀ ଙ୍କୁ ଖୁବ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ କାନ୍ଦି ଉଠୁଥିଲା । ସେ ପୁଣି କେମିତି ଦେଶ ର ବିରୁଦ୍ଧରେ ଗଲେ?

ମୋ ବଡଭାଈ ଠୁ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଲି ସେ କୁଆଡେ ମୋହନଗିରୀ ଅଞ୍ଚଳର ମୂଳନିବାସୀଙ୍କ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସେଠି ଲଢେଇ କରୁଥିଲେ ।

--ଭାଈ ସେ ସେଠି କି ଲଢେଇ କରୁଥିଲେ କି?

--ସେଠି ଗୋଟେ କାରଖାନା ବସେଇ ସେଠିକା ଲୋକଙ୍କୁ ବିତାଡିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଥିଲା । ଜଗନ୍ନାଥବାବୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତ ନକରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିଲେ । ସେହି ଆଦିବାସୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଜମି, ଜଳ ଓ ଜଙ୍ଗଲର ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କ ରେ ସଚେତନ କରାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ମତାଉଥିଲେ ।

--କାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ମତାଉଥିଲେ କି?

--ଆମ ସରକାର ଓ ଗୋଟେ ବଡ କମ୍ପାନୀ ର ବିରୁଦ୍ଧରେ । ତାଙ୍କ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ ପରା କିଛିଦିନ ହେଲା ଲୋକେ ମୋହନଗିରୀ ଭିତରକୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ଅଫିସର କିମ୍ବା ପୁଲିସ ଙ୍କୁ ପଶେଇ ଦେଉନଥିଲେ । ଆହୁରି ଵି ଉତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ କମ୍ପାନୀର ବଡ ଗୋଟେ ଗାଡି ପୋଡି ଦେଇଛନ୍ତି ।

--ଭାଈ ! କମ୍ପାନୀ ହେଲେ ତ ଭଲ କଥା । ଦେଶର ବିକାଶ ହେବ । ସେ କାହିଁକି ଦେଶର ବିକାଶ ରେ ବାଧା ଦେଲେ? ସେଥିପାଇଁ ବୋଧେ ଜଗନ୍ନାଥଦାଦା ଙ୍କୁ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ କୁହାଯାଉଛି?

--ଦେଶ କହିଲେ କାହାକୁ ବୁଝାଏ କିରେ ? ଦେଶବାସୀ ଙ୍କୁ ବାଦଦେଲେ ଦେଶର ଆଉ କି ବିକାଶ ହେବ? ଆମକୁ ଅଚାନକ ଏ ଗାଁରୁ ଆମ ନିଜଘରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ କେମିତି ଲାଗିବ କହ?

ମୁଁ ଭାଈ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରୁନଥିଲି । ସତରେ ଦେଶ କିଏ ? ଦେଶର ଲୋକ ନାଁ ଖାଲି ଦେଶର ମାଟି, ପାଣି ଓ ପବନ ? କାହାକୁ ଵିରୋଦ୍ଧ କରି ସେ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ହୋଇଛନ୍ତି ? କିଛି ବୁଝିହେଉନଥିଲା । ମୁଣ୍ଡଟା ଗୋଳମାଳିଆ ହେଇଯାଉଥିଲା । ମୋ ବଡଭାଈ ମୋ ମନର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବିଷୟରେ ବୁଝିପାରିଲା । ସେ ମତେ ଆଉ ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ବାକ୍ୟରେ ବୁଝେଇ କହିଲା , " ତୁ ଆଉ ବେଶୀ କିଛି ଭାବେନା । ହଁ ଜଗନ୍ନାଥବାବୁ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ, କାରଣ ଏବେ ଦେଶ କହିଲେ କୋଉ ଦେଶବାସୀ ନୁହଁନ୍ତି କେବଳ ଆମ ସରକାରଙ୍କୁ ହିଁ ବୁଝାଏ ।"

ଲୋପାମୁଦ୍ରା ମିଶ୍ର

ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ଗୀତ ସରକାର

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..