Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଜହ୍ନମାମୁଁ -191
ଜହ୍ନମାମୁଁ -191
★★★★★

© ଓଡ଼ିଆ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତା - ୧

Children Classics

2 Minutes   7.3K    23


Content Ranking

ଯାଦୁ ମହଲ - ୩

ରାଜବୈଦ୍ୟ ଯିବା ପରେ ରାଜକୁମାରୀ ପୁଣି ଗଭୀର ନିଦ୍ରାରେ ମଗ୍ନ ହେଲେ । ସେଦିନଟି ସେମିତି ବିତିଲା । ରାତିରେ ରାଣୀ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ପଲଙ୍କରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ହଠାତ୍ ସେ କୌଣସି ଥଣ୍ଡା ଥଣ୍ଡା ସ୍ପର୍ଶ ଅନୁଭବ କଲେ; ସେ ଚମକି ପଡି ଉଠି ଦେଖିଲେ ଯେ ଏକ ପିଶାଚ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ଶଯ୍ୟାରୁ ବାହାରି କକ୍ଷର କବାଟ ଦେଇ ବାହାରକୁ ପଳାଉଛି । ସେ ସେହି ଆକୃତିରୁ କିଛିବି ଅନୁମାନ କରି ପାରିଲେ ନାହିଁ, ତାହା ପୁରୁଷର ନା ସ୍ତ୍ରୀର । କାରଣ ସେହି ଆକୃତିଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲା । ପୁଣି ସେ ଭାବିଲେ ହୁଏତ ଏହା ଏକ ଭ୍ରମ ହୋଇ ପାରେ । ତା’ପରେ ସେ ଚୁପ୍ଚାପ୍ ଶୋଇଗଲେ । କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଦେହରେ ପୁଣି ଥଣ୍ଡା ସ୍ପର୍ଶ ଅନୁଭବ କରି ଚମକି ଉଠି ପଡିଲେ । କିନ୍ତୁ କେଉଁଠି କିଛି ନଥିଲା । ରାଜା ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ପଲଙ୍କରେ ଶୋଇଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ସବୁକଥା କହିଲେ । ରାଜା ରାଣୀଙ୍କ କଥା ଶୁଣି କହିଲେ, “ତୁମେ ବୋଧହୁଏ କୌଣସି ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଛ । ଝିଅର ଅସୁସ୍ଥତା କଥା ଭାବି ଭାବି ଶୋଇଥିଲ, ତେଣୁ ଏପରି ଦେଖିଲ । ଭଗବାନ୍ଙ୍କ ଦୟାରୁ ଝିଅର କିଛି ଖରାପ୍ ହେବ ନାହିଁ ସବୁ ଠିକ୍ଠାକ୍ ହୋଇଯିବ । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟବସ୍ଥା ତ କରାଯାଉଛି କେଉଁଠି କିଛି କମ୍ ଅଛି? ତେଣିକି ଭଗବାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା; ଆମର କପାଳ, ଝିଅର ଭାଗ୍ୟ । ତୁମେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ରୁହ ।” ତୃତୀୟ ଦିନ ରାଜବୈଦ୍ୟ ଦେଖିଲେ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ କୌଣସି ବି ଉନ୍ନତି ହେଉନାହିଁ । ତା’ଛଡା ସେ ମଧ୍ୟ ସେପରି ରୋଗକୁ ଆଦୌ ଚିହ୍ନି ପାରିଲେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କୁ ସବଳ ରଖିବାକୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଦୁର୍ବଳତା ନ ରହିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଦେଇ ଚାଲିଗଲେ । ରାଜ୍ୟର ଚାରିଆଡେ ନୈରାଶ୍ୟ ଓ ଦୁଃଖର ବାତାବରଣ । ଗଲା ଷୋଳବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏଇ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଉତ୍ସବ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଗଲା । ବର୍ଷକରେ ଥରେ ସେହି ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଜା ଅପେକ୍ଷା କରି ରହୁଥିଲେ ।

ଏବେ ପ୍ରଜାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଚିନ୍ତାରେ ବୁଡି ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଧୈର୍ଯ୍ୟଚ୍ୟୁତ ହେଲା ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ରାଜନଅର ବାହାରେ ଠିଆହେଲେ ଓ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ । ଶେଷକୁ ଜଣେ ସୈନିକ ଭିତରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଲା ଓ ସେ କହିଲା, “ଏବେ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆଗପରି ଅଛି; ହେଲେ ସେ ଟିକିଏ ଭଲ ଅଛନ୍ତି । ଏବେ ଟିକିଏ ଉଠି ବସି ପାରୁଛନ୍ତି । କାଲି ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ । ରାଜାଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଦେଶ ଯେ ମନ୍ଦିରମାନଙ୍କରେ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସମବେତ ପୂଜା ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯିବ । ସେଥିପାଇଁ ରାଜା ଜ୍ୟୋତିଷାଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଏସବୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ରାଜପ୍ରାସାଦରୁ ଘରକୁ ଲେଉଟି ଗଲେ ।”

ପରଦିନ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ ଥିଲା । ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ଯାଇ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ଏକତ୍ରିତ ହେଲେ ଓ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ପୂଜା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।

ବାଚସ୍ପତି ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ଜାତକ ଟିକିନିଖି କରି ଦେଖିଲେ ଓ କହିଲେ, “ମହାରାଜ, ମୁଁ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ସମୟରେହିଁ କହିଥିଲି ଯେ ଷୋଳବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ହେବ । ଆପଣ କ’ଣ ମୋ କଥା ଭୁଲିଗଲେ ।”

ରାଜା ବଡ ଦୁଃଖିତ ସ୍ୱରରେ କହିଲେ “ହଁ ମୁଁ ତାହାହିଁ ଦେଖୁଛି । ପିଲାଦିନୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ କୌଣସିଦିନ ବି ଅସୁସ୍ଥ ନଥିଲା । ତେଣୁ ଆମେ ସେସବୁ କଳ୍ପନାରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦେଇନାହୁଁ । ରାଜବୈଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଦେଖି କହିଲେ ଯେ କୌଣସି ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ସେ କାହିଁ ଦେଖିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମୋ ଝିଅର ଅବସ୍ଥା ଯେ କାହିଁକି ଏପରି ହେଲା ମୁଁ କିଛି ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ ।”

ରାଜବୈଦ୍ୟ ରାଜକୁମାରୀ ମଗ୍ନ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..