Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଆକବର ବିରବଲ - ୯୨
ଆକବର ବିରବଲ - ୯୨
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children

3 Minutes   7.3K    18


Content Ranking

କଳା ଫରୁଆ - ୩

ସେ ଯାହା ହେଉ ସେହି ସହରରେ ଜଣେ ମାଢୁଆଳି ଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କର ପିତୃ ପୁରୁଷଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ସଦାସର୍ବଦା ବ୍ୟାକୁଳ ହେଉଥାଆନ୍ତି । ତାଙ୍କ କାନରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି କଥା ପଡିଲା ମାଢୁଆଳି ସେଠ୍ ଶର୍ମା ପୂର୍ବ ପୁରୁଷଙ୍କୁ କିପରି ଦେଖିପାରିବେ ସେଥି ଲାଗି ସେ ବ୍ୟାକୁଳିତ ହେଲେ । ସେ ଭାବିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋ ପାଖରେ ଯାହା ଗଚ୍ଛିତ ଧନ ସମସ୍ତ ଅଛି ତାହା ତ ସେହି ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କର, ତାଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ଯେବେ ବ୍ୟୟ ହେବ ସେଥିଲାଗି ମନରେ ବା କାହିଁକି ଦୁଃଖ ଆସିବ ।

ଏହାପରେ ସେ ନିଜର ଚାକରକୁ ବିରବଲଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଲେ । ଚାକର ସେଠ୍ ଶର୍ମାଙ୍କ ମନର ଅଭିଳାଶ କଥା ଜାଣି ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ନିମନ୍ତେ ବିରବଲଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ ।

ଏହାପରେ ବିରବଲ ସୂରମା ଧରି ସେଠ୍ ଶର୍ମାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତେ ତାଙ୍କ ପଛେ ପଛେ ଏହି ଅସମ୍ଭବ କଥା ଦେଖିବା ନିମନ୍ତେ ଅନେକ ଲୋକ ଚାଲିଲେ ।

ବିରବଲ ଯେତେବେଳେ ସେଠ୍ ଶର୍ମାଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ପହଁଚିଲେ ଚାକର ତାଙ୍କୁ ଘର ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ କହନ୍ତେ ବିରବଲ କହିଲେ – ଏହା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଆମ୍ଭେ କାହାରି ଘର ଭିତରକୁ ଯାଇ ବେପାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁନା । ତେଣୁ ସେଠ୍ଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଡାକନ୍ତୁ । ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଏହିଠାରେ ସୂରମା ଦେଖାଇବି ।

ଏହାପରେ ଚାକର ଯାଇ ସେଠ୍ଙ୍କୁ ବିରବଲଙ୍କର ଆଗମନର ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତେ, ସେଠ୍ ବିରବଲଙ୍କୁ ବାହାରେ ବସିବାର ସୂଚନା ଦେଲେ । ସେଠାରେ ଆସନ ପାଇ ବିରବଲ ଓ ତାହାଙ୍କର ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍ରେ ଶହ ଶହ ଦେଖଣାହାରୀ ମଧ୍ୟ ଜମା ହୋଇ ରହିଲେ ।

ଏଥୁ ଅନ୍ତେ ସେଠ୍ ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ସହିତ ବିରବଲଙ୍କ ପାଖରେ ପହଁଚନ୍ତେ ବିରବଲ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଆଦି ଡବା ମଧ୍ୟରୁ ସୂରମା ବାହାର କଲେ ଓ କହିଲେ – ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଇଦେବା ପରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସୂରମା ଦେଇ ଆପଣଙ୍କର ପୂର୍ବ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କିପରି ଦେଖିବେ ତା’ର ସୂତ୍ର ଜଣାଇଦେବି ।

ବିରବଲ ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମୁଦ୍ରା କିଛି ତା’ର ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରଦାନ କଲେ ।

ବିରବଲ ସୂର୍ମାର ଟଙ୍କାପାଇଗଲେ, ତା’ପରେ ସେ ସେଠ୍ଙ୍କ କାନ ପାଖକୁ ମୁଖ ନେଇ ଧୀରେ ଧୀରେ କହିଲେ – ସେଠ୍ ଜୀ! ଏହି ସୂର୍ମାର ଏକ ପ୍ରକାର ବିଶେଷ ଗୁଣ ଅଛି । ଏଥିରେ ନିଜର ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କୁ ଦେଖିପାରିବେ । ଯଦି କାହାର ମାତା ପରପୁରୁଷ ସଂଯୋଗରେ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରି ଥାଆନ୍ତି ତାହାହେଲେ ସେମାନେ ସୂରମା ଲଗା ପୂର୍ବପୁରୁଷଙ୍କୁ ଦେଖିବାରୁ ନିଷ୍ଫଳ ହେବେ । କାରଣ ଜାରଜ ସନ୍ତାନମାନେ ଏ ସଂସାରରେ କଳଙ୍କ ଓ ପାପ ତାଙ୍କ ପଛେ ପଛେ ଥାଏ । ପୂର୍ବ ପୁରୁଷଠାରୁ ପରପୁରୁଷ ଯାଏଁ ସେହି ପାପରେ ଘାଂଟି ହୋଇଥାଆନ୍ତି ।

ଏହାପରେ ସେଠ୍ଙ୍କ ନେତ୍ରରେ ବିରବଲ ସୂର୍ମାକୁ ଲଗାଇ ଦେଲେ । ସୂର୍ମା ଲଗାଇବା ପରେ ସେଠ୍ଙ୍କୁ ଆଉ କିଛି ଦେଖା ଗଲା ନାହିଁ । ଏଥର ବିରବଲଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ସେ ଜାରଜ ସନ୍ତାନ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଗଲେ । ଏବେ ସେ ଯଦି କହନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବପୁରୁଷ ଦେଖାଗଲା ନାହିଁ ତାହା ହେଲେ ଏତେଜଣଙ୍କ ଆଗରେ ସେ କିପରି ନିଜକୁ ଜାରଜ ସନ୍ତାନର ପ୍ରମାଣ କରାଇ ଆଉ ମୁହଁ ଦେଖାଇ ପାରିବେ ତ? ତହୁଁ ସେଠ୍ ସେତେବେଳେ ମିଥ୍ୟା କହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କହିଲେ, ହଁ.. ହଁ… ମୁଁ ମୋର ପୂର୍ବ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଦେଖିପାରୁଛି ।

ବିରବଲ କହିଲେ, ତାହା ହେଲେ ଆପଣ ସୂର୍ମା ସହିତ ଫରୁଆ କିଣିବାର ଏକ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଦସ୍ତଖତ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେଠ୍ ଅବସ୍ଥା ଚକ୍ରରେ ପଡି ତାହା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ । ବିରବଲ ଠିକ୍ ତିନିଦିନ ପରେ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଦରବାରରେ ପହଁଚି ସମସ୍ତ କଥା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହିତ ସମ୍ରାଟଙ୍କୁ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମୁଦ୍ରାଗୁଡିକ ପ୍ରଦାନ କଲେ ।

ସେତେବେଳେ ବିରବଲଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରି ସମ୍ରାଟ୍ କହିଲେ – ଧନ୍ୟ ତୁମେ ବିରବଲ । ତୁମେ ହିଁ ମୋ ଦରବାରରେ ଏହି ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ଉପଯୁକ୍ତ । ବିରବଲଙ୍କର ଚତୁର ବୁଦ୍ଧିର ବିଚକ୍ଷଣତା ଦେଖିବା ପରେ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଶଳାସାହେବ୍ ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇ ଉଆସକୁ ଫେରିଗଲେ ।

ଫରୁଆ ଚାକର ସୂଚନା

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..