Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ବାନର ମକର କଥା
ବାନର ମକର କଥା
★★★★★

© ଓଡିଆ ଶିଶୁ ଗପ

Children

3 Minutes   7.4K    16


Content Ranking

ଏକ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଗୋଟିଏ ଜାମୁ ବୃକ୍ଷ ଥିଲା । ସେହି ଜାମୁ ବୃକ୍ଷରେ ବର୍ଷକ ବାର ମାସ ଜାମୁକୋଳି ଫଳ ଫଳୁଥିଲା । ଗଛଟିରେ ସଦାସର୍ବଦା ଫଳ ଫଳୁଥିବା ଦେଖି ସେହି ଗଛଟିକୁ ନିଜଲାଗି ଉତ୍ତମ ପାଇ ରକ୍ତମୁଖ ନାମକ ବାନର ସେଠାରେ ବାସ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା ।

ଏମିତି କିଛିଦିନ ରକ୍ତମୁଖ ବାନର ସେହି ବୃକ୍ଷରେ ରହିବା ପରେ ସମୁଦ୍ରରେ ବାସ କରୁଥିବା ବିରାଳମୁଖ ନାମକ ଏକ କୁମ୍ଭୀର ନିଜ ଲାଗି ଏକ କୋମଳପ୍ରାୟ ବାଲୁକା ଶେଜ ଖୋଜୁ ଖୋଜୁ ଆସି ସେହିଠାରେ ହିଁ ପହଞ୍ଚିଗଲା । ସେତେବେଳେ ଜାମୁ ଗଛରେ ରହୁଥିବା ରକ୍ତମୁଖ ବାନର ସହିତ ତା’ର ପରିଚୟ ହେଲା । ଏହାପରେ ରକ୍ତମୁଖ ବାନର କହିଲା, ତୁମେ ମୋ ପାଖରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣେ ଅତିଥି । ମୋର ଏହି ବୃକ୍ଷରେ ଫଳୁଥିବା କୋଳି ଅମୃତ ତୁଲ୍ୟ, ତେଣୁ ସେହି ଜାମୁକୋଳି ଦେଉଛି ତୁମେ ଖାଅ ।

ଏଠାରେ ରକ୍ତମୁଖ ବାନର ବିରାଳମୁଖ କୁମ୍ଭୀରକୁ ନିଜର ଅତିଥି ଭାବରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । କାରଣ କେହି ମୂର୍ଖ ହେଉ ଅଥବା ପଣ୍ଡିତ ହେଉ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଅତିଥି ହେତୁ ବାନର ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର ତାକୁ ଦେଖାଇଲା । କାରଣ ଅତିଥି ସେବା କରିଥିଲେ ତା’ର ଫଳ ପୂଣ୍ୟ ତଥା ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତି ଫଳ ହୋଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଯାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରରୁ ବିମୁଖପ୍ରାୟ କେହି ଅତିଥି ଫେରିଯାଏ ତାହାର ଘରୁ ଦେବତା ବା ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ଫେରିଯାଇଥାଆନ୍ତି, ଏକଥା ବାନର ଜାଣିଥିଲା । ତେଣୁ କୁମ୍ଭୀରକୁ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇବା ନିମନ୍ତେ କହିଥିଲା ।

ରକ୍ତମୁଖ ବାନର ଏହିପରି ଶ୍ରଦ୍ଧାପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଷା କହି ବିରାଳମୁଖ କୁମ୍ଭୀରକୁ ସୁନ୍ଦର ସୁନ୍ଦର ପାଚିଥିବା ଜାମୁକୋଳିଗୁଡ଼ିଏ ଖାଇବାକୁ ଦେଲା ।

ବିରାଳମୁଖ ବାନର ସେଠାରେ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇବା ସମୟରେ ବାନରକୁ ତା’ର ଉତ୍ତମ ବଂଧୁ କହି ବହୁ ସମୟ ତା’ ସହିତ ଆଳାପ ଆଲୋଚନା କଲା ଓ ଜାମୁକୋଳି ପେଟପୂରା ଖାଇସାରିବା ପରେ ନିଜର ପୂର୍ବ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରି ଯାଇଥିଲା ।

ତା’ପରେ ବିରାଳମୁଖ କୁମ୍ଭୀର ଆଜି ଯେଉଁ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇଲା ସେଥିରେ ସେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇବା ନିମନ୍ତେ ସେଠାକୁ ଆସିଲା । ଏହାଦ୍ୱାରା ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁବ୍ ପ୍ରିୟତା ବା ବଂଧୁତା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା ।

ଏହିପରି ତିନୋଟି ଦିନ ବିତିଯାଇଛି । ବିରାଳମୁଖ କୁମ୍ଭୀର, ରକ୍ତମୁଖର ଜାମୁକୋଳି ନିଜେଖାଇବା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି କିଛି ଘରକୁ ନେଇଯାଇ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଲା ।

କୁମ୍ଭୀରର ସ୍ତ୍ରୀ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି ସୁସ୍ୱାଦୁ ତଥା ଅମୃତ ତୁଲ୍ୟ ଜାମୁକୋଳି ଖାଇଲା, ତାହା କେଉଁଠାରୁ ଆସିଲା ଏହାକୁ କିଏ ଦେଇଛି, ସ୍ତ୍ରୀ ହିସାବରେ ତା’ର ସ୍ୱାମୀ ବିରାଳମୁଖକୁ ପଚାରିଲା – ସ୍ୱାମୀ ତୁମେ ଏହି ଅମୃତମୟ ପାଚିଲାଫଳଗୁଡ଼ିକ କେଉଁଠାରୁ ପାଇଲ?

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଏକଥା ଶୁଣି ବିରାଳମୁଖ କୁମ୍ଭୀର ତା’ର ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଲା, ହେ ପ୍ରିୟେ, ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ମୋର ଜଣେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବଂଧୁ ହୋଇଛନ୍ତି । ରକ୍ତମୁଖ ବାନର ଭାବରେ ତାହାର ପରିଚୟ । ମୁଁ ପ୍ରତିଦିନ ସେହିଠାକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ସେ ମୋତେ ଏହି ଜାମୁକୋଳି ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥାଏ । ମୁଁ ତା’ର ବହୁତ ସ୍ନେହକୁ ଭାଙ୍ଗିପାରେ ନାହିଁ, ପେଟପୁରା ଖାଇବାପରେ ଆଉ କିଛି ତୁମଲାଗି ନେଇ ଆସିଥାଏ ।

କରାଳମୁଖ ଠାରୁ ତା’ର ସ୍ତ୍ରୀ ଏକଥା ଶୁଣି ସାରି ବହୁତ ସମୟ ଚିନ୍ତାକଲା ଯେ ଯିଏ ପ୍ରତିଦିନ ଉଦର ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ଏପରି ଅମୃତମୟ ଫଳ ଖାଉଛି । ଏ ଫଳ ଯଦି ଏତେ ସ୍ୱାଦ, ତାହାହେଲେ ସେହି ରକ୍ତମୁଖର କଲିଜା ଯେ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସୁସ୍ୱାଦୁ ହୋଇ ନଥିବ କାହିଁକି । ଏମିତି ଭାବି କରାଳମୁଖ କୁମ୍ଭୀରର ସ୍ତ୍ରୀ କହିଲା – ହେ ସ୍ୱାମୀ, ତୁମେ ଯଦି ମୋତେ ଏତେ ଭଲ ପାଅ । ଆଉ ମୋ ପରି ଜଣେ ସୁନ୍ଦରୀ ସ୍ତ୍ରୀର ଯେବେ ତୁମର ପ୍ରୟୋଜନ ଥାଏ ତାହାହେଲେ ତୁମେ ମୋତେ ତୁମର ବଂଧୁଙ୍କର ଦେଉଥିବା ଜାମୁକୋଳି ନଆଣି ତା’ କଲିଜା ଗୋଟିକ ଆଣି ମୋତେ ଦିଅ । କାରଣ ତା’ର ହୃଦୟ ବା କଲିଜାଟି ନିଶ୍ଚୟ ଅମୃତଠାରୁ ଆହୁରି ସୁସ୍ୱାଦୁ ହୋଇଥିବ । ଆଉ ମଧ୍ୟ ସେପରି ଅମୃତତୁଲ୍ୟ, ସୁସ୍ୱାଦୁ କଲିଜା ବା ହୃଦୟଟିକୁ ଖାଇଦେଲେ ମୋତେ ଆଉ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ନହେଲେ ମୋର ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ମୁଁ ସଦାସର୍ବଦା ଚିର ଯୌବନ ହୋଇ ବଞ୍ଚିରହିବି । ଆଉ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ସୁଖର ସହିତ ତୁମ୍ଭଠାରୁ ଇନ୍ଦ୍ରିୟସୁଖ ଭୋଗ କରିବି ।

ସମୁଦ୍ର ଜାମୁ ଅମୃତ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..