Quotes New

Audio

Forum

Read

Contests


Write

Sign in
Wohoo!,
Dear user,
ଚଗଲା ପାରିଲା ବୁଝି
ଚଗଲା ପାରିଲା ବୁଝି
★★★★★

© Prasant Kumar Nath

Children

2 Minutes   7.6K    17


Content Ranking

ଚଗଲା ନାଁ ଟି ଯେମିତି କାମ ବି ସେମିତି । ଭାରି ଦୁଷ୍ଟ ଚାଲିଲା ଶଗଡରେ ହାତ ମରିଦିଏ । ନଈ ପହଁରେ, ଗଛ ଚଢ଼େ, ବିଲେଇ,କୁକୁର,ମଙ୍କଡାଙ୍କୁ ଟେକା ପଥର ଫିଙ୍ଗେ । କାହାର ବଙ୍କୁଲି ବାଡ଼ି ଛଡେଇ ନିଏତ କାହାର କଛା ଟାଣିଦିଏ । ଗାଁର ବୁଢ଼ୀ ମାନଙ୍କୁ ଛିଡେଇ ଦୁନିଆଁ ସପା କଟା ଖାଏ । କାହାର ବହି ଖାତା ଚିରିଦିଏ ତ କାହାକୁ ଧରି ମରେ । କେହିବି ତାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତିନି । ବାପମାଙ୍କ କଥା ମାନେନି । କାହାରି କଥାକୁ ଖାତିର କରେନି ।

ଖାରବେଳ ସାରା ବୁଲି ବୁଲି କାହା ବାଡ଼ିରେ ପଶି ଆମ୍ବ, ପିଜୁଳି ଚୋରି କରେ । ସ୍କୁଲ ଯାଏନି କି ପାଠ ମଧ୍ୟ ପଢେନି । ସାଙ୍ଗସାଥି ମନେ ତାର କେତେ ପାଠ ପଢିଲେଣି । ଚଗଲାକୁ କିନ୍ତୁ ତାର ନାଁ ମଧ୍ୟ ଲେଖି ଆସେନି । ବାପା ମା ତାର ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତାରେ ଥାଆନ୍ତି । ଦୁନିଆଁ ଯାକର କଳି ଆଣି ଘରେ ପୁରାଏ । କେତେ ମାରିବେ ଗାଳି ଦେବେ । ବାପା ଥରେ ମାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ବାପାଙ୍କ ଉପରକୁ ହାତ ଉଠେଇଦେଲା । ସେହିଦିନରୁ ତାକୁ ଆଉ କିଛି କୁହନ୍ତିନି ।

ଦିନେ ଖରାବେଳେ ଏକା ଏକା ପଡ଼ିଆରେ ବୁଲୁଥାଏ । ଗଛରେ ବସିଥିବା ଦଳେ ମଙ୍କଡାଙ୍କୁ ଟେକା ଫିଙ୍ଗିଲା । କେଉଁଠି ଥିଲା କେଜାଣି ଗେଧ ମାଙ୍କଡଟି(ଅଣ୍ଡିରା ମାଙ୍କଡ଼) ତା ଦାନ୍ତକୁ କାମୁଡି ତା ଆଡ଼କୁ ଦୌଡ଼ି ଆସିଲା । ଚଗଲା ଜୀବନ ବିକଳରେ ଯେତେ ଦୌଡ଼ିଲେ ବି ମାଙ୍କଡ଼ ଛାଡିବାର ଜନ୍ତୁ ନଥିଲା । ଚଗଲା ଉପାୟ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ତା ଆଗରେ ହାତ ଯୋଡ଼ି ହାଂବୁଡେଇ ପଡିଲା । ମାଙ୍କଡଟି କଣ ବୁଝିଲା କେଜାଣି । ଖେଏଁ ଖେଏଁ ହେଇ କଣ ସବୁ କହିଗଲା । ସତରେ ଯେମିତି ମାଙ୍କଡଟି ତାକୁ କହୁଥିଲା ତୁ କଣ ପାଇଁ ଆମ ମାନଙ୍କ ଟେକା ପଥର ଫିଙ୍ଗୁଛୁ । ଆଉ ଥରେ ଯଦି ଏମିତି କରିଛୁ ତାହେଲେ ତୋତେ ଆଉ ଛାଡିବିନି । ଚଗଲା କାନ୍ଦି ପକେଇଲା । ମାଙ୍କଡଟି ଫେରି ଚାଲିଗଲା । ଚଗଲା କଣ ବୁଝିଲା କେଜାଣି । ଘରକୁ ଆସି ବହୁତ କାନ୍ଦିଲା ଆଉ ସେହି ଦିନ ଠାରୁ ସିଏ ସୁନାପିଲା ହେଇଗଲା । ସବୁଦିନ ସ୍କୁଲ ଗଲା,ପାଠ ପଢିଲା, ଗୁରୁଜନ ମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କଲା, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କଲା, ଆଉ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୁଝେଇଲା ଯିବା ଜନ୍ତୁ ମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ନଦେବା ପାଇଁ ।

ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହରକତ କରୁଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ ହାତ ଯୋଡ଼ି କ୍ଷମା ମାଗିଲା । ବାପାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଗୋଡ଼ ଧରି କ୍ଷମା ପ୍ରାଥନା କଲା । ଆଉ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୁଝେଇଲା ଜୀବଜନ୍ତୁ ମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ଜୀବନ ଅଛି ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଆଘାତ ନଦେବା ପାଇଁ । ସମସ୍ତେ ତାକୁ ଆଦର କଲେ । ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରିୟ ହୋଇଗଲା । ଗୁରୁଜନ ମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଲା । ସମସ୍ତେ ଭାବୁଥିଲେ ଯାହା ହେଉ ଚଗଲା ନିଜର ଭୁଲ୍ ବୁଝି ପାରିଛି ଆଉ ସୁନା ପିଲା ପାଲଟି ଯାଇଛି ।।

ଚଗଲା ମାଙ୍କଡ ସ୍କୁଲ

Rate the content


Originality
Flow
Language
Cover design

Comments

Post

Some text some message..